Úrokové sazby hypoték rostou

27 října, 2021
0 komentářů

Průměrná sazba, za kterou banky v průběhu září poskytovaly hypotéky, vzrostla podle Hypoindexu společnosti Fincentrum na 2,43 %. Ve skutečnosti ale koncem září banky nabízely hypotéky již za 3 %. Do ukazatel Hypoindexu totiž promítají i hypoteční úvěry, jejichž schválení bankám trvalo mnohdy dva měsíce či déle. Potvrzuje to hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Podle něj budou banky brzy nabízet hypotéky za 3,5 %.

I přes pokles zájmu o úvěry na bydlení dosahuje hypoteční trh rekordních hodnot

S tím, jak se zvyšují úrokové sazby úvěrů, pozvolna klesá zájem lidí o hypotéky. I přesto jsou hodnoty, kterých letos hypoteční trh dosahuje v meziročním srovnání rekordní. Hodnota poskytnutých úvěrů od začátku roku do září přesáhla hodnotu 300 miliard korun. V letošním devátém měsíci poskytly banky hypotéky za 30,5 miliardy korun.

Budoucí vývoj sazeb hypoték bude záležet na výši základní úrokové sazby stanovené Českou národní bankou, která na konci září vzrostla o 0,75 procentního bodu na 1,5 %. Většina bank na to zareagovala zvýšením nabídkových sazeb hypoték na 3 %.

Nabídkové sazby hypoték pokořily hranici 3,5 %

V říjnu pak růst nabídkových sazeb úvěrů dál akceleroval a některé banky zvyšují sazby i několikrát do měsíce. Například ČSOB bude nabízet nejoblíbenější hypotéku s fixací na 5 let a LTV 80 % za 3,59 %. Podle předsedy představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiřího Feixe sníží rostoucí sazby zejména zájem o refinancování stávajících hypoték. Refinancování tvořilo začátkem letošního roku až polovinu nově sjednaných úvěrů. V současnosti se však na objemu poskytnutých úvěrů podílí přibližně 20 %.

V důsledku zvyšujících se sazeb klesl v září v porovnání s přechozím měsícem objem poskytnutých úvěrů o desetinu a jejich počet o 8 %. V meziročním srovnání však došlo v září ke zvýšení objemu sjednaných úvěrů o 40 % a počet hypoték vrostl o 22 %.

Může Vás zajímat:  Jak inflace dopadá na trh s hypotékami?

Hypoteční trh čeká další rekordní rok

I přes postupné ochlazování hypotečního trhu bude tento rok opět výjimečný. V loňském roce poskytly banky za první tři čtvrtletí hypotéky v objemu 173,376 miliardy korun. Už tehdy se jednalo o rekordní rok. Letos si za stejné období lidé půjčily na bydlení 323,349 miliardy korun, což je meziroční nárůst o téměř 90 %.

Koupě nemovitosti je stále oblíbenu investiční strategií

Navzdory zvyšujícím se sazbám hypoték zájem lidí o koupi nemovitosti příliš neklesá. Pro konzervativní investory je investice do nemovitosti příležitostí, jak ochránit úspory před rostoucí inflací. Podle Jana Řezanky, poradce hypotečního tržiště Zaloto, dojde k výraznému ochlazení hypotečního trhu poté, co sazby hypoték vzrostou nad 4 %.

Úrokové sazby hypoték dál porostou, otázkou je jak rychle

Další růst sazeb úvěrů bude záležet také na vývoji cen a nabídce volných nemovitostí. Banky budou při stanovení sazeb zohledňovat i svoji obchodní strategii. Srovnatelných výsledků jako v letošním roce banky v případě výrazně vyšších sazeb pravděpodobně nedosáhnout. Záležet bude také na tom, zda se stane trendem poskytovat velký počet hypoték s minimální marží nebo nižší objem úvěrů s odpovídající výnosností.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář