Úrokové sazby hypoték začínají růst. Vlastní bydlení se stává stále méně dostupné

3 června, 2021
0 komentářů

V dubnu byla průměrná sazba hypoték zdánlivě stále ještě pod dvouprocentní hranicí. Ve skutečnosti ale mnoho bank zvýšilo úrokové sazby až k hranici 2,5 %. Nebývalý zájem o hypotéky v prvním čtvrtletí tohoto roku a doba, kterou banky k jejich vyřízení potřebovaly způsobily, že průměrná dubnová sazba byla pouhých 1,98 %. Vyplývá to z údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum.

Hypotéky pod 2 % jsou již minulostí

Duben byl prvním měsícem tohoto roku, kdy zájem o hypotéky nepatrně opadl. I tak poskytly banky úvěry v hodnotě 39 miliard korun. V peněžním vyjádření to byl hned po letošním březnu druhý nejsilnější měsíc za dobu existence Hypoindexu.

Podle předpokladu většiny expertů průměrná sazba hypoték roste, ale ne tak výrazně jako nabídkové sazby v mnoha bankách. Většina finančních ústavů zvýšila sazby úvěrů k hranici 2,5 %. Průměrná úroková sazba však dosáhla pouze 1,98 %, neboť běhen dubna banky stále zpracovávaly žádosti o úvěry z předchozích měsíců. Již v květnu ale průměrná sazba hypoték pravděpodobně přesáhne 2 %.

Poslední příležitost ke získání levných úvěrů

Zatímco v prvních třech měsících letošního Roku rostly úrokové sazby velice pozvolna, v dubnu některé banky zdražily hypotéky o několik desetin procenta. Zájemci o úvěr mají nyní poslední šanci k získání stále ještě levné hypotéky. Pod 2 % se sazby v nejbližší době již nevrátí.

Zprávy o očekávaném růstu sazeb zvýšily poptávku po hypotékách

Březen byl objemem poskytnutých hypoték za téměř 45 miliard korun zatím historicky rekordním měsícem. Důvodem byly stále rekordně nízké sazby a také zprávy o jejich brzkém zdražování. V dubnu již bylo znát mírné ochlazení zájmu o úvěry, který způsobily rostoucí úrokové sazby. I přes to banky poskytly hypotéky v objemu 39,18 miliardy korun.

První kvartál letošního roku byl nejúspěšnější za poslední dekádu

Podle analýzy Hypoteční banky se ceny nemovitostí během prvního čtvrtletí letošního roku zvýšili nejvíce za posledních 10 let a průměrná výše hypoték dosáhla 3 155 581 korun. Zvýšení úrokových sazeb poptávku poněkud zbrzdí, ale stále nedostatečná nabídka bude dále působit na ceny nemovitostí, které dále zvolna porostou, případně budou stagnovat. Pokles cen většina odborníků až na výjimky neočekává.

Může Vás zajímat:  Zájemci o hypotéku by neměli otálet, začátkem roku sazby dosáhnou 4,5 procent

Co lze již s určitostí říct je, že dostupnost bytů financovaných hypotékou klesá. Způsobují to stále rostoucí ceny a také pomalu se zvyšující úrokové sazby úvěrů. Například Index dostupnosti bytů serveru Seznam zprávy, který sestavuje společnost EMA data, dosáhl dosud nejvyšší hodnoty 1,199. V praxi to znamená, že byty na hypotéku byly v březnu o pětinu méně dostupné než ve stejném období loňského roku.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář