V Česku razantně přibývá nových bytů, stále jich ale není dost

27 února, 2022
0 komentářů

Počet nově rozestavěných bytů v Česku v posledních měsících významně vzrostl. Za uplynulých 12 měsíců byla v České republice zahájena stavba konkrétně 42 tisíc bytů, což je nejvíce za posledních 10 let. Ve srovnání s rokem 2014, kdy byla výstavba utlumená, jde o nárůst na téměř dvojnásobek.

Za nárůstem stojí novela zákona

Důvodem, proč právě nyní došlo k nárůstu objemu nových bytových jednotek, je podle odborníků novela stavebního zákona z roku 2018. Ta umožnila sloučení územního a stavebního řízení a tím zkrátila zdlouhavé povolování staveb téměř o dva roky.

Bytů je stále málo, chybí i chalupy

I přes navýšení objemu nově stavěných bytů v Česku stále významně převažuje poptávka nad nabídkou, a to především ve velkých městech jako je Praha či Brno. Převaha poptávky přitom platí jak v případě bytů v novostavbách, tak i u bytů starších. V posledních dvou letech zároveň na trhu chybí také rekreační chalupy a chaty. Tento nedostatek vyostřila koronavirová pandemie, během které lidé častěji investovali do nákupu nemovitostí. V době pandemie totiž panovaly nízké úrokové sazby u úvěrů a zároveň nemovitosti představovaly určitou jistotu investice.

Ceny jdou stále nahoru

Přetrvávající nedostatek bytů na trhu má za důsledek kontinuální navyšování cen bytů. Ty za uplynulých 12 měsíců vzrostly v Praze o 15 procent a v Brně dokonce téměř o třetinu. Zdražování bytů přitom očekávají odborníci i v nadcházejících měsících. Stále totiž rostou ceny stavebních materiálů. Oproti loňsku by měl být ale růst cen pomalejší. Čechy totiž čeká období vysokých úrokových sazeb u hypoték i zpřísnění požadavků na žadatele o hypotéky.

„Očekáváme, že cenový růst v příštím roce výrazně zpomalí. V některých regionech může postupně dojít až k cenové stagnaci. Není zatím však důvod pro celkovou změnu trendu, tedy pokles cen,“ říká makléřka realitní kanceláře Re/Max G8 reality Tereza Vrzáková.

Může Vás zajímat:  Ceny bytů v panelových domech vzrostly až o 20 % a stávají se alternativou pro investory

Bydlení v nájmu bude v kurzu

Podle odborníků zmíněná situace na trhu s nemovitostmi nahrává nájemnímu bydlení, které by mělo být v blízké budoucnosti více žádané. „Pokud má domácnost s jedním či dvěma dětmi příjem kolem 60 tisíc korun, je to poměrně solidní. Ale upsat se s takovým příjmem a dalšími povinnostmi k závazku ve výši šesti milionů korun se splátkou ve výši prakticky poloviny příjmu, to v mých očích hraničí téměř s šílenstvím,“ upozorňuje místopředseda představenstva Gepard Finance David Eim.

zdroj: ekonom.cz

Zanechat komentář