V Česku se letos daří povolit rekordní množství bytů. Na uspokojení poptávky to ale nestačí

7 října, 2021
0 komentářů

Od začátku roku povolily stavební úřady v Česku stavbu více než 8 000 bytů, což je nejvíce od roku 2008. Meziročně byla situace v loňském roce příznivější. Povolených bytů bylo tehdy o tisíc víc.

Bytů se sice povolilo více, jde ovšem o již existující projekty

Více povolených bytů neznamená, že by se úředníkům dařilo udělovat stavební povolení rychleji. V moha případech jde o starší projekty, které byly nyní po několika letech konečně povoleny. Větší objem výstavby je znát především v Praze, kde bylo podle dat ČSÚ povoleno 3108 bytů. Meziročně se jedná o mírný nárůst o 138 bytů. Od roku 2008 se poprvé podařilo za dva měsíce po sobě schválit více než 700 bytů. V červnu jich bylo 708 a v červenci dokonce 760.

Bytů je v Praze stále nedostatek, zájem drobných i institucionálních investorů je přitom enormní

I přes optimistický výhled ohledně většího objemu povolených bytů je v hlavním městě bytová výstavba dlouhodobě nedostačující. Nadprůměrný byl rok 2019, kdy se podařilo povolit výstavbu 5 500 bytů. Další roky tak úspěšné nebyly. Například o tři roky dříve v roce 2016 stavební úřady povolily jen 1 700 bytů.

Nedostatečná nabídka je jedním z důvodů stále rostoucích cen bydlení. Prodejní ceny nových bytů v Praze se v červnu zvýšily meziročně o 9,4 % a metr čtvereční se prodával průměrně za 118 480 korun. Do vysokých cen nemovitostí se kromě zvýšeného zájmu lidí zhodnotit úspory a ochránit je před inflací promítají také rychle rostoucí ceny materiálů a stavebních prací.

Kromě toho dorazil do Česka fenomén realitních fondů, které ve velkém skupují byty za účelem nájemního bydlení. Zájem je tak velký, že se developeři začínají přeorientovávat na projekty určené pro tyto institucionální klienty.

Může Vás zajímat:  Růst cen pražských bytů pokračuje i letos

Situaci na trhu pražských bytů by mohla vykompenzovat výstavba 10 tisíc bytů ročně

Aby nabídka bytů v Praze alespoň částečně vykompenzovala vysokou poptávku, muselo by se stavět kolem 10 tisíc nových bytů ročně. Podle dat společné analýzy společností Central Group, Skanska Reality a Trigema se v Praze za letošní první pololetí prodalo již 4 750 bytů. To je téměř jednou tolik jako za stejné období před rokem, kdy se za prvních šest měsíců prodalo 2 400 bytů. V roce 2019 těsně před vypuknutím pandemie našlo za stejné období nové majitele 2 500 bytů.

Stavební povolení do roka? Nový stavební zákon má povolovací proces značně urychlit

Pomalá výstavba je výsledkem zdlouhavých stavebních řízení, které v případě developerských projektů trvají několik let. Tuto situaci by měl alespoň částečně vyřešit nový stavební zákon, který vstoupí v platnost v roce 2023. Jednotlivé stavební úřady bude zastřešovat Nejvyšší stavební úřad.

Tato změna má centralizovat a zrychlit jednotlivé procesy a vyřešit problém systémové podjatosti, kdy starostové obcí z pozice nadřízených mohou ovlivňovat rozhodování stavebních úředníků, ačkoliv na to ze zákona nemají právo. Pokud nový stavební zákon bude fungovat tak, jak se to od něj očekává, stavitel by měl získat povolení do 30 dnů a v případě složitějších projektů maximálně do jednoho roku.

Odborníci zároveň upozorňují na nevyřešenou situaci ohledně kompetencí mezi obcemi a státem při rozhodování o územních plánech. V současnosti musí stavitelé a developeři absolvovat složitá a zdlouhavá jednání o potřebných změnách v územních plánech, které jsou mnohdy zastaralé a nevyhovují aktuální situaci.

zdroj: archiv.hn.cz

Zanechat komentář