V Česku se od konce devadesátých let nejintenzivněji stavělo v Praze. Z horských středisek drží rekord obec Říčky v Orlických horách

20 března, 2021
0 komentářů

Mezi lety 1997 a 2019 zaznamenalo největší bytovou výstavbu hlavní město Praha, ale i další větší města jako jsou Jihlava nebo Olomouc.

S podílem počtu postavených bytů na tisíc obyvatel za zmíněné období jsou na tom podle Českého statistického úřadu česká města nad 40 000 obyvatel následovně: Praha 87,5 bytu, Jihlava 84,5 a Olomouc 79,9 bytu. Nejméně se stavělo v Chomutově (8,2), Mostě (13,4) a Karviné (14,2 bytu).

Praha vede v počtu postavených bytů na tisíc obyvatel

Situace v hlavním městě je samozřejmě velice specifická. Nachází se zde několik univerzit a nejlepší pracovní příležitosti. Studují zde mladí lidé z celého Česka, kteří si zde později najdou zaměstnání a zpět do svého domovského města nebo obce se již nevracejí. Jako jediné město v zemi se Praha co do přitažlivosti a nabídky služeb, kultury a institucí vyrovná jakékoliv jiné západní metropoli.

Nejméně bytů se stavělo v regionech s nedostatečnou nabídkou pracovních příležitostí

Další v pořadí co do objemu bytové výstavby následují města Brno, České Budějovice, Prostějov a Plzeň. Naopak nejméně se stavělo v krajích s nedostatkem pracovních příležitostí a vysokou mírou nezaměstnanosti, tedy v Chomutově, Mostě, Karviné, Teplicích, Ústí nad Labem a Havířově.

Tempo výstavby závisí na specifických podmínkách každého města

Zajímavý je i podíl bytů postavených v posledních pěti letech sledovaného období. Pokud bychom předpokládali rovnoměrné tempo výstavby, mělo by to být 20,8 %, což v případě většiny měst opravdu platí. Výjimkou je Kladno a Jihlava.

V Kladně se za posledních pět let postavilo 40 % bytů. Příčinou je vysoký nárůst cen novostaveb v Praze, které zdražily téměř na dvojnásobek. Tím se stalo bydlení v hlavním městě pro většinu běžně vydělávajících Pražanů nedostupné a jediná alternativa pro ně byla hledat bydlení mimo hlavní město, tedy i v Kladně.

Může Vás zajímat:  Ověřené developerské společnosti

Jihlava se začala rychle rozvíjet poté, co se stala po reorganizaci krajů novým krajským městem a centrem pro mnoho menších okolních měst.

Výstavba bytů v oblíbených horských střediscích byla v porovnání s městy mnohem vyšší

Bytová výstavba v atraktivních horských střediscích v letech 1997 až 2019 co do počtu bytů na tisíc obyvatel byla mnohem vyšší než ve městech. Tento trend souvisel se zvýšením popularity rekreačního vyžití, nárůstem kupní síly obyvatel Česka a zájmem kupujících z Německa. Ve Špindlerově Mlýně se za zmiňované období postavilo 602 bytů na 1000 obyvatel, v Říčkách v Orlických horách dokonce 1089. Oproti tomu v Praze to bylo jen 87,5 bytu.

Bytová výstavba v rekreačních oblastech souvisí s jejich popularitou

Ovšem i v jednotlivých horských střediscích najdeme co do objemu a načasování výstavby značné rozdíly. Závisí to na tom, kdy jsou jaká střediska tak říkajíc v módě. Například Krkonoše jsou již dlouho na vrcholu oblíbenosti. V současné době se zájem rekreantů přesouvá do zatím opomíjených oblastí. To potvrzuje i fakt, že ve Špindlerově Mlýně bylo běhen posledních pěti let postaveno jen 3,2 % nových bytů a v Železné Rudě 7,1 %. Naproti tomu v Loučné pod Klínovcem to byly dvě třetiny a v Dolní Moravě tři pětiny nových bytů.

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář