V dostupnosti bydlení se Česko umístilo mezi 22 hodnocenými zeměmi jako předposlední

18 srpna, 2021
0 komentářů

Podle loňské studie poradenské společnosti Deloitte museli obyvatelé Česka zaplatit za průměrný nový byt 12,2 hrubého ročního platu. Nejhůře dostupné byly byty v Srbsku, které se tak umístilo v hodnocení na posledním místě.

V Irsku lze na průměrný byt našetřit již za tři roky, v Srbsku to trvá pětkrát déle

Nejsnadněji bylo možné pořídit byt v Irsku. Za bydlení s plochou 70 metrů čtverečních bylo třeba zaplatit jen 3,1 ročního platu. Ve zmiňovaném Srbsku bylo za průměrný byt třeba zaplatit 15,2 roční mzdy.

Byty se stávají méně dostupné v celé Evropě

Podle hlavního odborníka oddělení nemovitostí společnosti Deloitte Miroslava Linharta lze trend snižování dostupnosti bydlení pozorovat ve všech evropských zemích. V letech po pandemii se bude dostupnost bytů pravděpodobně i nadále snižovat. Podobný vývoj očekávají lidé ve více jak polovině evropských zemí.

Na konci pomyslného žebříčku v dostupnosti bytů se po České republice umístilo Slovensko, Rakousko (10,6 platu) a Izrael (9,2 platu). Naopak po Irsku jsou byty nejdostupnější v Belgii (4,2 platu), Portugalsku (4,4 platu) a Bulharsku (4,8 ročního platu).

Kromě posouzení dostupnosti bytů na základě ceny a výše platu je zajímavé porovnat nominální hodnoty bytů v jednotlivých zemích. V porovnání cen za metr čtvereční obytné plochy je bydlení suverénně nejdražší v Rakousku (4457 eur) a nejlevnější v Bulharsku (578 eur). V Česku se cena nachází na hranici 2822 eur za metr čtvereční a zaznamenala meziroční nárůst o 8,5 %.

Ceny se meziročně nejvíce zvýšily v Maďarsku (o 12,3 %) a v Nizozemsku (o 10,8 %). V Norsku ceny naopak klesly, a to o celá 4 %.

Srovnání cen bytů v hlavních městech vybraných evropských zemí

Nejdražším hlavním městem je Paříž, kde je za metr čtvereční obytné plochy třeba zaplatit téměř 13 tisíc eur. Ceny se meziročně nejvíce zvýšily v Bratislavě, a to 13 %. Jediné ze sledovaných hlavních měst, kde ceny nepatrně klesly byl Řím (o 3,1 %).

Může Vás zajímat:  Stav rezidenčního trhu v Česku – červen 2022

V Praze vzrostly ceny meziročně o 6,7 % na 92 960 korun za metr čtvereční. V průzkumu byla zahrnuta také Brno (73 260 Kč) a Ostrava (45 580 Kč).

Díky chybějícím zahraničním návštěvníkům klesly ceny nájmů v turisticky oblíbených lokalitách

V důsledku výpadku krátkodobého ubytování poklesly ceny nájmů v turisticky atraktivních hlavních městech. V Praze, Madridu, Barceloně, Amsterdamu nebo Budapešti klesl objem krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Tyto byty začaly konkurovat klasickým nájemním bytům a snižovat ceny nájmů.

Nejdražší byly nájmy v Paříži (735 Kč za metr čtvereční měsíčně), v centru Londýna (670 Kč) a v Oslu (635 kč). Nejlevněji bylo možné pronajmout byt v bulharském Burgasu (75 Kč).

V Praze se metr čtvereční pronajímal měsíčně za 295 Kč, v Brně za 250 Kč a v Ostravě za 165 Kč za metr čtvereční.

Zanechat komentář