V dostupnosti bydlení se Česko umístilo mezi 22 hodnocenými zeměmi jako předposlední
Podle loňské studie poradenské společnosti Deloitte museli obyvatelé Česka zaplatit za průměrný nový byt 12,2 hrubého ročního platu. Nejhůře dostupné byly byty v Srbsku, které se tak umístilo v hodnocení na posledním místě.
V Irsku lze na průměrný byt našetřit již za tři roky, v Srbsku to trvá pětkrát déle
Nejsnadněji bylo možné pořídit byt v Irsku. Za bydlení s plochou 70 metrů čtverečních bylo třeba zaplatit jen 3,1 ročního platu. Ve zmiňovaném Srbsku bylo za průměrný byt třeba zaplatit 15,2 roční mzdy.
Byty se stávají méně dostupné v celé Evropě
Podle hlavního odborníka oddělení nemovitostí společnosti Deloitte Miroslava Linharta lze trend snižování dostupnosti bydlení pozorovat ve všech evropských zemích. V letech po pandemii se bude dostupnost bytů pravděpodobně i nadále snižovat. Podobný vývoj očekávají lidé ve více jak polovině evropských zemí.
Na konci pomyslného žebříčku v dostupnosti bytů se po České republice umístilo Slovensko, Rakousko (10,6 platu) a Izrael (9,2 platu). Naopak po Irsku jsou byty nejdostupnější v Belgii (4,2 platu), Portugalsku (4,4 platu) a Bulharsku (4,8 ročního platu).
Kromě posouzení dostupnosti bytů na základě ceny a výše platu je zajímavé porovnat nominální hodnoty bytů v jednotlivých zemích. V porovnání cen za metr čtvereční obytné plochy je bydlení suverénně nejdražší v Rakousku (4457 eur) a nejlevnější v Bulharsku (578 eur). V Česku se cena nachází na hranici 2822 eur za metr čtvereční a zaznamenala meziroční nárůst o 8,5 %.
Ceny se meziročně nejvíce zvýšily v Maďarsku (o 12,3 %) a v Nizozemsku (o 10,8 %). V Norsku ceny naopak klesly, a to o celá 4 %.
Srovnání cen bytů v hlavních městech vybraných evropských zemí
Nejdražším hlavním městem je Paříž, kde je za metr čtvereční obytné plochy třeba zaplatit téměř 13 tisíc eur. Ceny se meziročně nejvíce zvýšily v Bratislavě, a to 13 %. Jediné ze sledovaných hlavních měst, kde ceny nepatrně klesly byl Řím (o 3,1 %).
V Praze vzrostly ceny meziročně o 6,7 % na 92 960 korun za metr čtvereční. V průzkumu byla zahrnuta také Brno (73 260 Kč) a Ostrava (45 580 Kč).
Díky chybějícím zahraničním návštěvníkům klesly ceny nájmů v turisticky oblíbených lokalitách
V důsledku výpadku krátkodobého ubytování poklesly ceny nájmů v turisticky atraktivních hlavních městech. V Praze, Madridu, Barceloně, Amsterdamu nebo Budapešti klesl objem krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Tyto byty začaly konkurovat klasickým nájemním bytům a snižovat ceny nájmů.
Nejdražší byly nájmy v Paříži (735 Kč za metr čtvereční měsíčně), v centru Londýna (670 Kč) a v Oslu (635 kč). Nejlevněji bylo možné pronajmout byt v bulharském Burgasu (75 Kč).
V Praze se metr čtvereční pronajímal měsíčně za 295 Kč, v Brně za 250 Kč a v Ostravě za 165 Kč za metr čtvereční.