V jakém stavu je evropský rezidenční trh v roce 2022?

13 června, 2022
0 komentářů

V roce 2021 se na rezidenčním trhu projevila vlna covidové pandemie a do popředí zájmu se napříč Evropou dostaly okrajové části měst a periferie. Mimo to stoupnul zájem i o rekreační nemovitosti, které v době pandemie lidé využívali více, než dříve. V posledních měsících se pak projevila stoupající inflace, která způsobila rostoucí zájem o nájemní bydlení.  Cena bytů přitom za poslední rok stoupla v průměru o třetinu.

Pandemie změnila preference

V roce 2021 se napříč Evropou projevily dopady pandemie a kupující se začali více zajímat o dříve opomíjené okrajové části měst či širších periferií měst, kde je více zeleně a volnosti. Díky stoupajícímu podílu práce z domova již i vzdálenější lokality nejsou pro mnohé problémem, a to zejména v Rakousku, Itálii či Finsku. Ani Česko ale není výjimkou. Ze strany developerů pak v uplynulých měsících došlo k navyšování velikosti bytů, které se stále častěji stávají i pracovišti.

Inflace ovlivňuje trh s nemovitostmi v Česku

Konec roku 2021 se v Česku nesl v duchu rostoucí inflace, na kterou ČNB reagovala navýšením úrokových sazeb, které rostly výrazně rychleji, než v jiných státech Evropy. Rostoucí ceny hypoték a zároveň rostoucí ceny nemovitostí pak způsobily zvýšený zájem o nájemní bydlení, které i v souvislosti se situací na Ukrajině a přílivem uprchlíků aktuálně zažívá boom. V ČR byl přitom doposud podíl vlastnického bydlení jedním z nejvyšších v Evropské unii (v roce 2020 dosahoval výše 78,9 %, zatímco průměr EU byl 69,7 %).

Dostupnost vlastního bydlení se zhoršuje napříč státy

Dostupnost vlastnického bydlení je v Česku dlouhodobě na nejnižší úrovni v rámci celé Evropy, a tato situace se v důsledku pandemie a s ní spojené ekonomické nejistoty, stejně jako i zpřísnění měnové politiky, v uplynulém roce nijak nezměnila. Zhoršení dostupnosti bydlení kromě Česka v uplynulých měsících ale zaznamenává i Belgie, Německo nebo Nizozemsko.

Může Vás zajímat:  Jak situace na Ukrajině ovlivňuje český realitní trh?

Ceny nemovitostí v Evropě

V uplynulém roce ceny nemovitostí v Evropě dále rostly, a to dokonce rychleji, než v roce předchozím. Na vině je nízká nabídka, pandemie, nízké úrokové sazby v zemích s eurem i strach z inflace. V Česku konkrétně meziročně zdražily nemovitosti ve třetím čtvrtletí roku 2021 o 22 %. Nad hranici deseti procent se pak přehouplo i Maďarsko, Slovinsko, Německo, Rakousko, Nizozemsko nebo Švédsko. Jedinou zemí, kde ceny nemovitostí v posledním desetiletí klesly, je Itálie.

Zdroj: TrendReport

Zanechat komentář