V loňském roce připravili developeři v Praze projekty na výstavbu více než 120 tisíc nových bytů. Ve srovnání s předešlým rokem je to ale o třetinu méně

10 března, 2021
0 komentářů

V průběhu roku 2020 naplánovali developeři v Praze výstavbu 120 649 bytů v 762 projektech. Dvě třetiny z nich mají být postaveny na tzv. brownfieldech, na kterých se má v blízké budoucnosti realizovat většina bytové výstavby. Jen 40 % z celkového množství připravovaných bytů má za sebou některou z fází schvalovacího procesu.

Developeři chtějí stavět, ale nové projekty se daří povolovat jen pomalu

To je podle šéfa společnosti Central Group Dušana Kunovského hlavní problém bytové výstavby v Praze. Poptávka po bydlení nepoměrně převyšuje nabídku a vede k nárůstu cen. Objem bytů připravených v loňském roce byl dokonce o 10 % vyšší ve srovnání s rokem 2019.

Z více než 120 500 připravovaných bytů je jich zatím v některé z fází povolovacího procesu téměř 46 000. Z nich 11,5 tisíce obdrželo územní rozhodnutí a 5,5 tisíce stavební povolení. Měly by se tedy v nadcházejících letech objevit na trhu.

Většina nových bytů vyroste na brownfieldech

Dvě třetiny objemu bytové výstavby se v blízké budoucnosti bude realizovat na tzv. brownfieldech. Jedná se o starší již nevyužívané průmyslové areály, které developeři přemění na nové čtvrti. Město se tak nemusí rozrůstat do širšího okolí. Výhodou je také existující infrastruktura. Největší stavební rozvoj čeká Prahu 5, Prahu 9 a Prahu 4. V těchto městských částech se postaví více než polovina všech aktuálně připravovaných bytů.

Povolení k výstavbě získalo o třetinu méně bytů než v roce 2019

Nedostatečná nabídka nových bytů v hlavním městě souvisí se zdlouhavým povolovacím řízením. V roce 2019 se v Praze podařilo povolit výstavbu 5429 bytů. V loňském roce v období od ledna do září ale kleslo množství povolených bytů meziročně o třetinu Podle odborníků by se k vyřešení bytové krize v metropoli muselo dlouhodobě stavět přibližně 10 tisíc nových bytů ročně. Poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku, což má za následek trvalý růst cen.

Může Vás zajímat:  Prahu v budoucnu čeká obnova tradičních městských částí, celé nové čtvrti i parky

Urychlení výstavby může vyřešit nejen krizi bydlení, ale také oživit skomírající ekonomiku

Od roku 2015 až do současnosti vzrostly ceny nových bytů v Praze z důvodu neúměrně vysoké poptávky téměř o 100 %. Vyšší tempo povolování výstavby by kromě uspokojení poptávky po bydlení pomohlo vyššímu výkonu stavebního sektoru, který se v Česku podílí na HDP téměř 10 %. Pokud připravovaný nový stavební zákon urychlí povolovací proces, mohlo by se stát stavebnictví po skončení koronakrize motorem české ekonomiky.

zdroj: central-group.cz

Zanechat komentář