V Praze lze nyní koupit nové byty o statisíce levněji. Jsou ale podstatně menší

16 září, 2021
0 komentářů

Bydlení sice nezlevňuje, přesto lze ale při nákupu průměrného bytu v hlavním městě ve srovnání s loňským rokem ušetřit až milion korun. Developeři totiž staví stále menší byty.

Až doposud měl průměrný nový byt 69 metrů čtverečních. V nejnovějších developerských projektechPraze má nyní takový byt obytnou plochu jen 49 metrů čtverečních. Přitom ještě v červnu se běžně prodávaly v nově nabízených projektech byty s plochou nad 60 čtverečních metrů.

Byty nabízené developery v červenci jsou zdánlivě levnější

V červenci tedy došlo na trhu s byty k paradoxní situaci. Nabídková cena za metr čtvereční se jako každý měsíc zvýšila, průměrné byty ale „zlevnily“ až o 920 tisíc korun. Ovšem jen opticky, neboť jsou o čtvrtinu menší. Meziročně vzrostla cena nových bytů v Praze o 9,4 %.

Podle analytika portálu Cenovamapa.org Františka Brože budou mít tyto byty nabízené za nižší cenu, která je vykompenzovaná mnohem skromnější velikostí, u kupujících úspěch a prodávat se budou rychleji než stále ještě volné větší a dražší byty z červnové nabídky.

V projektech, které byly nově uvedeny na trh poklesla průměrná velikost u všech dispozic s výjimkou 3+kk. Tento trend je zvlášť patrný u bytů dispozice 4+kk, které jsou dokonce o třetinu menší a jejich obytná plocha jen stěží přesáhne 80 metrů čtverečních. Pokud jde o byty 5+kk, ty se do nabídky vůbec nedostaly.

Zájem o menší byty mají hlavně investoři i mladé rodiny

Také statistika developerů Central Group, Skanska Reality a Trigema potvrzuje zájem o menší byty s dispozicí 1+kk a 2+kk. Podíl dvoupokojových bytů se v rámci prodejů zvýšil na 43 %. Garsonky tvoří 23 %, zatímco před pěti lety byl jejich podíl nedosahoval ani 20 %. Byty 3+kk se na prodejích podílí jednou třetinou a byty 4+kk a větší jednou desetinou.

Může Vás zajímat:  Proč i přes krizi ceny nemovitostí neklesají?

V prvním roce pandemie s nástupem práce z domova vzrostla u zájemců o vlastní bydlení dočasně poptávka po větších bytech s prostorem pro home office. V současnosti tento trend již oslabil. Většina mladých rodin si při aktuálních cenách může dovolit jen menší byt. Malometrážní byty 1+kk a 2+kk jsou navíc zajímavé jako investice na pronájem. Z těchto důvodů se developeři zaměřují právě na výstavbu menších bytů.

Nabídka nových bytů v Praze je nejmenší od roku 2014

V hlavním městě dochází k doprodeji volných bytů. K dispozici je nejméně nových jednotek za posledních sedm let. V současné rychle se měnící situaci ve stavebnictví mnoho developerů s realizací projektů vyčkává, až se ustálí rychle rostoucí ceny materiálů a stavebních prací. Aby se se současnou situací dokázali vypořádat, firmy přestávají používat fixní ceny a přecházejí na systém open-book kontraktů, ve kterém uplatňují aktuální pořizovací náklady plus marži.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář