V Praze počet volných nájemních bytů převyšuje poptávku. Nájemníci preferují byty s lodžií a s místem pro home office

2 července, 2021
0 komentářů

Zájem o pronájem bytu se od začátku pandemie zvyšuje. Nabídku rozšířily byty původně určené ke krátkodobému pronájmu zahraničním návštěvníkům. Potenciální nájemníci si tedy mohou vybírat. Největší zájem je o byty s terasou, balkonem a o domy se zahradou.

Podle portálu Sreality.cz se zájem o pronájem trvale zvyšuje v celém Česku, s výjimkou Prahy. Největší zájem je o byty 2+kk a dále o byty s terasou, balkonem nebo lodžií. Největší poptávka po bytech s touto specifikací byla v kraji Vysočina, kde se zájem meziročně zvýšil o 81 %. Také ve Středočeském a Libereckém kraji se poptávka po bytech s možností vyjít na čerstvý vzduch zvýšila o více než 70 %. V rámci celé ČR vzrostla v dubnu poptávka po bytech s balkonem meziročně o 55 %.

Home office je dnes samozřejmost

V důsledku omezujících opatření v období pandemie se poptávka po bytech změnila. Mnoho lidí nyní hledá větší byt, protože počítají s místností navíc, kterou lze použít jako home office. Realitní kanceláře zaznamenávají zvýšení zájmu o byty s venkovním prostorem. Může to být nejen balkon, ale třeba i zimní zahrada, v ideálním případě předzahrádka. O tom, jak rychle lze byt pronajmout, může rozhodnout i takový detail jako je vybavení kuchyně elektrospotřebiči.

Za byt s balkonem si nájemník připlatí

Podle ředitele realitní kanceláře Century 21 Tomáše Jelínka je zájem o byty s balkonem či terasou tak velký, že cena nájemného může vzrůst až o 15 %. Také tato realitní kancelář zaznamenala rostoucí nabídku bytů k pronájmu, která souvisí mimo jiné s odchodem zahraničních pracovníků z českých firem v době pandemie. V Praze 6 se výrazně zvýšila nabídka bytů v souvislosti s omezením provozu a počtu zaměstnanců na letišti.

V hlavním městě je konkurence na trhu nájemních bytů největší

Nejsložitější je v současnosti pronajmout byt v Praze, kde se na trh nájmů dostala velká část bytů původně určená ke krátkodobému pronájmu zahraničním návštěvníkům. Zájem o pronájem bytů zde z důvodu převisu nabídky klesl meziročně o 7 %.

Může Vás zajímat:  Pandemie změnila nároky na bydlení. Místo bytu v centru hlavního města raději dům za Prahou

Ceny nájmů klesají

Vyšší nabídka nájemních bytů tak ovlivňuje cenu nájmů, které podle druhu lokality meziročně poklesly až o 12 %. V atraktivních lokalitách se sice cena zatím příliš nezměnila, pronajmout byt ovšem trvá déle než obvykle. Za normálních okolností by se takový byt pronajal téměř okamžitě po zveřejnění inzerátu. Nyní se však doba nutná k pronajmutí prodloužila až na sedm týdnů.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář