V Praze se v roce 2021 prodalo rekordní množství nových bytů

6 ledna, 2022
0 komentářů

Přestože českému trhu s nemovitostmi aktuálně kralují drahé hypotéky i historicky nejdražší byty a domy, prodeje v hlavním městě dosahují rekordů. Konkrétně se v Praze za první tři čtvrtletí letošního roku prodalo 6100 bytů, což je o 300 více, než za celý rok 2020. Nabídka je přitom naopak na historickém minimu.

Praha nejspíš překoná sedmitisícovou hranici

Rok 2021 bude pravděpodobně historicky prvním, kdy se v Praze prodá více než 7 tisíc nových bytů za rok. „Roční prodej v Praze se bude pohybovat kolem 7 500 bytů. To bude opravdu rekord. Za posledních deset let takové číslo na trhu nebylo,“ potvrdil Marcel Soural, majitel developerské skupiny Trigema.

Proč šly byty v Praze na odbyt?

Důvodem, proč šly i přes rekordně nízkou nabídku a vysoké ceny nemovitostí byty v Praze na odbyt, může být například fakt, že na začátku roku banky nabízely naopak nízké úrokové sazby a benevolentnější limity. Dalším důvodem je pak obava lidí ze zvyšující se inflace, před kterou je ideální ochranou právě investice do nemovitostí.

Aktuální situace na trhu pražských realit

Ti, kteří zvažují investici do nemovitosti v Praze, mají aktuálně nejvyšší čas na koupi. „Česká národní banka totiž razantně zvyšuje úrokové sazby a od dubna 2022 znovu zavádí limity u hypoték,“ varuje  Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group.

Kromě toho je volných bytů v Praze velice málo a nové přibývají jen pomalu. Aktuálně je na pražském trhu k dispozici jen 2 750 nových bytů, což je meziročně o 52 procent méně. A přestože letos zde byla povolena stavba pro nových 5952 bytů, což je nejvíce od roku 2007, nabídka stále nedosahuje poptávky, která je minimálně 10 tisíc bytů. I z toho důvodu ceny nemovitostí v Praze stále rostou. Za posledních 5 let konkrétně o 90 procent, meziročně pak o 20,3 procenta. Nabídková cena nových bytů v Praze je tak nyní 138 tisíc korun za metr čtvereční.

Může Vás zajímat:  Jaká je budoucnost Airbnb v Praze?

zdroj: seznamzpravy.cz

 

 

Zanechat komentář