V prosinci loňského roku poskytly banky rekordní objem hypoték – 29,52 miliardy korun za průměrnou úrokovou míru 1,96 %.

28 ledna, 2021
0 komentářů

Jedná se o druhý nejsilnější měsíc v historii, a to i navzdory předpokladu, že díky blížícím se svátkům bývá aktivita na hypotečním trhu většinou slabší. Více hypoték za jeden měsíc si lidé sjednali jen v listopadu 2016, a to za 29,68 miliardy korun.

V roce 2020 poskytly banky meziročně o téměř polovinu víc úvěrů

Navzdory ekonomické recesi způsobené pandemií koronaviru byl podle internetového portálu Hypoindex.cz loňský rok co do objemu poskytnutých hypoték nejúspěšnějším v historii. Banky a stavební spořitelny poskytly úvěry za celkem 254,02 miliardy korun, což je o 28 miliard více ve srovnání s dosud rekordními roky 2016 a 2017. Podle hypotečního specialisty společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiřího Sýkory vzrostl objem poskytnutých hypoték ve srovnání s rokem 2019 o 40 %.

Nemovitosti jsou v současnosti nejbezpečnější a nejvýhodnější investicí

Za nebývale vysokým zájmem o hypoteční úvěry je snaha lidí o investování uspořených peněz do nemovitostí, které jsou v současnosti považovány za snad jedinou bezpečnou investici s rozumným výnosem a dlouhodobým zhodnocením. Část lidí si z důvodu práce z domova a pravděpodobnosti dalších karantén pořizuje větší bydlení.

Banky poskytovaly hypotéky s úrokovou mírou pod 2 %

K ochotě se zadlužit na koupi nemovitosti i při současných vysokých cenách přispěly nebývale nízké úrokové míry hypoték. Během roku 2020 úrokové sazby neustále klesaly a průměrná hodnota za minulý rok byla 1,96 %.

Pokles se podle expertů již zastavil. Ostatně některé banky již začaly úrokové sazby mírně zvyšovat. Důvodem je mimo jiné růst sazeb, za které si banky půjčují peníze na poskytování hypotečních úvěrů na mezibankovním trhu.

Nízké úroky hypoték zvýšily zájem o refinancování

Velkou část hypoték poskytnutých v roce 2020 tvořilo refinancování. To se na celkovém objemu podílelo jednou třetinou, a to zejména v době, kdy úrokové míry dosahovaly nejnižších hodnot lehce nad 1,5 %. Zároveň měli lidé zájem o delší fixace na sedm až deset let.

Může Vás zajímat:  Poptávka po komerčních rekreačních nemovitostech roste. Většina majitelů ale zatím neprodává

Realitní trh koronakrize díky řadě opatření prakticky nepostihla

Aktivitu na realitním a hypotečním trhu podpořila v loňském roce také řada opatření české vlády a ČNB. V dubnu došlo ke zrušení limitu ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) a limit ukazatele LTV (poměr úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti) byl zvýšen na 90 %.

Zároveň byla zrušena 4% daň z nabytí nemovitých věcí, a to i zpětně pro vklady provedené katastrem nemovitostí od 1. prosince 2019. Kupující tak ušetřili řádově statisíce korun.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář