V roce 2020 poskytly banky a stavební spořitelny rekordní objem hypoték

3 března, 2021
0 komentářů

Ekonomická recese způsobená pandemií ani nejistý budoucí hospodářský vývoj neoslabily zájem lidí o koupi nemovitostí. Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypotéky na bydlení za 315 miliard korun. Refinancování se podílelo na celkovém objemu jednou třetinou. Objem poskytnutých úvěrů vzrostl meziročně o 38 %.

Poptávka po nemovitostech roste i v době koronakrize

Příčiny tohoto nárůstu jsou již dlouho známé. Vlastní bydlení má v Česku dlouhou tradici, bytů je dlouhodobě nedostatek a poptávka značně převyšuje nabídku. Kromě toho tradiční finanční produkty už dlouho neposkytují žádné zhodnocení. V časech ekonomické recese jsou nemovitosti navíc považovány za bezpečnou investici, která se dlouhodobě stále zhodnocuje.

Nejen pro banky byl loňský rok co do poskytování hypotečních úvěrů výjimečný. Stavební spořitelny poskytly hypotéky za 65 miliard korun, což bylo o 36 % víc ve srovnání s předešlým rokem.

Skupina ČSOB, která je nejsilnějším hráčem na hypotečním trhu v Česku, poskytla úvěry za 86 miliard korun (Hypoteční banka 61 miliard a ČMSS 25 miliard). Následuje Česká spořitelna s úvěry za 67 miliard korun. Podle dat společnosti Fincentrum & Swiss Life Select vzrostla průměrná výše hypotéky v loňském roce o 380 000 korun.

K nárůstu objemu poskytnutých hypoték přispělo refinancování

Sazby hypotečních úvěrů se pohybovaly v druhé polovině roku 2020 lehce nad1,5 %, což zvýšilo nejen zájem o nové hypotéky, ale také o refinancování stávajících úvěrů. Právě refinancování se podílelo na celkovém objemu poskytnutých hypoték jednou třetinou. Klienti měli také zájem o delší dobu fixace – mezi 7 a 10 lety, aby se ochránili před možným zpřísněním opatření ČNB v budoucnu.

Opatření české vlády a ČNB pomohla oživit realitní trh

K oživení realitního trhu přispěla opatření vlády a ČNB, především zrušení daně z nabytí nemovitosti a nízké úrokové sazby pod 2 %. Dále ČNB zrušila prvního dubna limit DTI (poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu), zmírnila limit LTV (maximální hodnotu úvěru vůči odhadované ceně nemovitosti) a DSTI (podíl celkové výše měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr). V červenci pak ČNB parametr DSTI zcela zrušila a snížila limit LTV i pro poskytování úvěrů na nemovitosti k pronájmu.

Může Vás zajímat:  Hypoteční trh na podzim 2020: úroky hypoték stále klesají, zájem o nemovitosti roste

Banky jsou přísnější při posuzování bonity klientů

Aby banky omezili v této nejisté době riziko nesplácení hypoték, zkoumají mnohem důkladněji zdroje příjmů žadatelů a jejich udržitelnost. To prakticky znemožňuje získání hypotečního úvěru lidem aktivním v odvětvích, které pandemie vážně zasáhla, jako jsou cestovní ruch, gastronomie a umělecká činnost.

V roce 2021 očekávají odborníci stagnaci cen nemovitostí a mírný růst úrokových sazeb hypoték

Podle ekonomů ČSOB bude poptávka po nemovitostech i tento rok vysoká. Růst cen by se však měl na nějaký čas zastavit. Historicky nízké úrokové sazby hypoték se pravděpodobně začnou mírně zvyšovat. Důvodem je zvyšování sazeb, za které si banky obstarávají peníze na úvěry na mezibankovním trhu.

zdroj: seznamzpravy.cz, byznys.ihned.cz

Zanechat komentář