V současné krizi se nemovitosti opět osvědčily jako bezpečná investice

28 ledna, 2021
0 komentářů

Zhodnotit volné finanční prostředky na trhu s nemovitostmi je v současnosti snad jediná možnost, jak dosáhnout zajímavého výnosu při nízkém riziku. Tradiční bezpečné finanční produkty výnosem nepokryjí ani inflaci a vývoj na trhu akcií je nepředvídatelný a pro běžného investora rizikový. Nemovitosti jsou vedle drahých kovů považovány za uchovatele hodnoty a jejich cena rostla i v průběhu roku 2020, který byl plný nejistot.

Protikrizová opatření přispěla k oživení realitního trhu

Vláda ČR a ČNB přijaly opatření na oživení trhu s nemovitostmi jako jsou zrušení daně z nemovitostí a historicky nízké úrokové míry hypotečních úvěrů. Kromě toho mohou banky poskytovat hypotéky až do výše 90 % odhadní ceny nemovitosti.

Není třeba hned kupovat nemovitost, profitovat z růstu cen nemovitostí lze investováním do realitních fondů

Jedná se o kolektivní formu investování, kdy prostřednictvím vkladů drobných investorů investuje realitní fond do rezidenčních nebo komerčních nemovitostí. Výhodou je, že se vkladatelé o nemovitosti v portfoliu nemusí starat, a přitom se podílí na zisku. Přitom se jedná se o velice likvidní investici – koupit i prodat podílové listy lze čtvrtletně, v některých případech dokonce i měsíčně. Navíc se nemovitostní fondy ohodnocují podle předem jasně stanovených parametrů a zveřejňuje se čistá hodnota aktiv.

Pro úspěch fondu je důležitý segment trhu a diverzifikované portfolio

Výkonnost fondu závisí na tom, jaký typ nemovitostí má ve svém portfoliu. Retailové parky a obchodní nebo logistická centra pandemií příliš neutrpěla. Situace nájemců v segmentu hotelnictví, gastronomie a maloobchodu je už složitější. Zde se fondy snaží jednat s nájemci a podle situace poskytují krátkodobé slevy.

Peter Lukáč je místopředsedou představenstva ZFP Investments, v jehož portfoliu jsou mimo jiné i obchodní centra.  Podle jeho názoru musí realitní fondy diverzifikovat riziko a nezaměřit se pouze na jediný projekt. ZFP Investments diverzifikuje dokonce i geograficky a investuje v několika zemích s odlišným přístupem vlád k řešení pandemie, díky kterému se výkyvy na jednotlivých trzích vzájemně vyrovnávají.

Může Vás zajímat:  Jak COVID ovlivňuje ceny nájemného v Česku i ve světě

Nejen pomoc státu, ale i aktivní přístup fondu pomůže nájemcům překonat období lockdownu

Uzavření obchodů a omezení komerčních aktivit postihlo i Galerii Harfa v Praze, kterou spravuje fond Wood & Company. Místopředseda představenstva Jiří Hrbáček oceňuje přístup vlády a státu k řešení situace způsobené lockdownem a zmínil, že spolupracuje s nájemníky na řešení situace ohledně placení nájmů. Smlouvy bylo nuceno ukončit doposud jen 10 % nájemců, což je v podstatě běžný stav, který zde byl i před začátkem pandemie.

zdroj: byznys.ihned.cz

Zanechat komentář