V soutěži o podobu nového vysokorychlostního železničního terminálu zvítězili čeští architekti

27 února, 2021
0 komentářů

První terminál vysokorychlostní železnice v Česku s pracovním názvem Praha východ umožní obyvatelům na severovýchodě Středočeského kraje a oblastí v blízkosti hlavního města cestovat do okrajových částí Prahy rychle a pohodlně vlakem bez nutnosti zajíždět do centra města.

Soutěžící navrhovali podobu terminálu a jeho zasazení do bezprostředního okolí

Porota složená ze šesti nezávislých architektů, dvou zástupců Správy železnic a starosty Nehvizd, v jejichž blízkosti se terminál bude realizovat, posuzovala v architektonické a urbanistické soutěži celkem 21 návrhů českých i zahraničních architektonických ateliérů. Zvítězil návrh „MP+ov Nehvizdy 2020“ Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha.

Cílem soutěže bylo navrhnout přesné umístění terminálu, podobu interiéru a exteriéru včetně parkování pro tři tisíce automobilů a napojení na regionální autobusovou dopravu.

Vysokorychlostní terminál přispěje k rozvoji přilehlých oblastí

Nový terminál, prozatím označovaný jako Praha východ, přispěje k rozvoji celého okolí. V urbanistické části soutěže bylo třeba rozpracovat také podobu širšího okolí. Vypracované návrhy představily terminál v několika rovinách: ve volné krajině, v krajině s postupně vznikající městskou výstavbou a v prostředí hustě zastavěné oblasti. Diskuze o nejvhodnější možnosti územního zasazení bude pokračovat na úrovni kraje a obcí. Všechny návrhy budou zanedlouho představeny formou online prezentace.

Železnice ulehčí pražské hromadné dopravě

Železniční doprava má velký význam pro rozvoj dopravní infrastruktury v samotné Praze, a to i z hlediska městské dopravy. Nejlepším příkladem je diskutovaná otázka vlakového spojení letiště Václava Havla s centrem města. Kromě městských orgánů a institucí se otázkou dopravní obslužnosti prostřednictvím železničního spojení musí zabývat i soukromý sektor a velké developerské společnosti, které rozvíjejí projekty jako jsou například Smíchov City a Masaryčka.

Železnice a hromadná doprava v Praze bude jedním z témat letošního Stavebního fóra. Ve čtvrtek 18. března 2021 se bude konat online prezentace „Diskusní snídaně o dopravě v Praze“. Pražskou dopravou se budou zabývat zástupci města, např. IPR-u, představitelé Správy železnic a DPP, dále developerské obce (Penta) a konzultační sféra (Deloitte).

Může Vás zajímat:  Brno bojuje s vysokými nájmy, v Praze řeší pravý opak

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář