Ve kterých městech je výhodné koupit byt jako investici?

11 února, 2022
0 komentářů

Ceny nemovitostí v Česku stále rostou, proto je například koupě bytu poměrně vhodnou investicí – obzvláště pokud máte k dispozici hotovost a netrápí vás aktuální vysoké úrokové sazby u hypoték. Ne všude je ale koupě bytu stejně výhodná. Kde se tedy investovat vyplatí, a kde byste naopak mohli spíše prodělat?

Praha či Brno vynese jen minimum

Přestože poptávka po bydlení v hlavním městě je enormní, jakožto investice se koupě bytu tolik nevyplatí. Menší byt v osobním vlastnictví v Praze vám totiž vydělá pouhá tři procenta ročně. Stejně tomu je pak i v případě Brna, které je druhým největším městem Česka. Okolo 3,5 procentního ročního výnosu se pak pohybují města, jako jsou České Budějovice, Liberec, Beroun, Plzeň či Hradec Králové.

Most je na špičce

Jako nejvýhodnější investice se aktuálně jeví byty v Mostě, kde menší byt o rozloze 50 až 70 metrů čtverečních může investorovi vydělat i 10 procent ročně, což je nejvíce z celé republiky. Za 10 let se vám tedy tato investice již kompletně vrátí. Podobně výhodně na tom je pak například Chomutov, kde je roční návratnost 8,8 procenta. Na dalších příčkách se pak umístila Česká Lípa s ročním výnosem 6,3 procenta, Karviná se 6 procenty a Ústí nad Labem s 5,6 procenty. Byty v Mostě a Chomutově přitom mají zároveň i zdaleka nejnižší nabídkové ceny, které jsou až třetinové oproti jiným velkým městům a šestinové oproti Praze.

Co zohlednit při výběru investiční nemovitosti

Prvotními faktory, které byste měli při koupi investiční nemovitosti sledovat, je samozřejmě její cena i předpokládaná návratnost. Jsou zde ale i další okolnosti, které úspěšnost investice ovlivní. Jako třeba rizikovost investice nebo stav nemovitosti, které výnos také významně ovlivní.

Může Vás zajímat:  Ověřené developerské společnosti

„Cena bytu je jen jedním z faktorů, na který byste se měli při hledání vhodné investiční nemovitosti zaměřit. Na severu Čech najdete nejlevnější byty, ale je zde také vysoká míra exekucí,“ vysvětluje situaci zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera s tím, že v Ústeckém kraji na 1 000 obyvatel připadá 140 lidí s exekucí, což je dvojnásobek republikového průměru, a je zde i vysoká míra nezaměstnanosti. Proto může být pronajmutí bytu v této lokalitě rizikovější, než jinde. Dalším logickým aspektem, který investici ovlivní, je pak i stav nemovitosti a její velikost. Nejlépe se pronajímají levné menší až střední byty, které neprošly výraznou rekonstrukcí.

Zdroj: seznamzpravy.cz

 

 

Zanechat komentář