Větší zdražení nemovitostí přijde na jaře

3 února, 2022
0 komentářů

Ačkoliv se již v těchto měsících stavebníci potýkají se zdražováním stavebních materiálů, energií i stavebních prací, které nutně vedou i ke zdražování nemovitostí, stále ještě není situace tolik dramatická, jako očekávají odborníci na jaře 2022. Nová stavební sezóna by s sebou totiž měla přinést nárůst cen, který bude reflektovat nejen zdražení energií a stavebních materiálů, ale třeba i pomalou dopravu z Číny.

Proč nemovitosti opět zdražují

Vliv na vysokou cenu nemovitostí v Česku má nejen enormní poptávka, ale aktuálně i objektivní zvyšování nákladů stavebních firem. Již několik měsíců rostou ceny stavebních materiálů, které zdražily o desítky, a v některých případech i o stovky procent. Kromě toho pak vzrostla i cena energií, což s výrobky pro stavebnictví úzce souvisí. Jejich výroba je totiž extrémně náročná na energie.

Kdy porostou ceny nemovitostí

Řada firem navýšení nákladů zatím do svých cen nepromítla, což se ale brzy změní a pocítí to samozřejmě především koncoví zákazníci. „Velké stavební firmy měly s výrobci už nasmlouvané nějaké ceny, které ještě letos udrželi. Čekám, že s počátkem nové stavební sezony se dostane ke slovu nová cenová politika. V posledním období navíc došlo k výraznému nárůstu cen energií, což se musí promítnout do cen vyráběných stavebních materiálů. A stane se to v příštím roce,“ říká Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Zlevní ještě někdy nemovitosti?

Za nárůstem stavebních materiálů a následně i cen nemovitostí stojí částečně i omezení spojená s pandemií koronaviru. Že by se ale ceny mohly například při ústupu pandemie znovu snížit, v to odborníci nevěří. „Pochybuji, že se ceny ještě někdy vrátí na původní úroveň. Ta doba je jednoduše za námi. Čekám, že se na této úrovni minimálně dva roky ceny udrží,“ míní Jiří Nouza.

Může Vás zajímat:  Experti na realitních trh shodně tvrdí – ceny bytů klesat nebudou

Zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář