Vývoj na trhu s byty v Praze

10 července, 2021
0 komentářů

Na konci letošního dubna vzrostla průměrná nabídková cena nových bytů v hlavním městě na 125 400 korun za metr čtvereční, což je meziroční nárůst o 8,4 %. Nabídka nových bytů postavených developery klesla koncem dubna meziročně o 16,7 % na 4 489 jednotek.

Růstový trend cen podpořila vládní opatření i zájem zahraničních investorů

Ceny bytů rostly v průběhu posledních dvou let přibližně stejným tempem. Příčinou je stabilně vysoká poptávka, kterou dále podpořily vládní opatření na podporu realitního trhu a rekordně nízké sazby hypoték. Navíc většina odborníků i veřejnosti očekává v příštích měsících pokračování růstového trendu cen a zdražování hypotečních úvěrů avizované ČNB.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se o realitní trh v Česku zajímají také zahraniční investoři, kteří dále zvyšují poptávku a tím i cenu nemovitostí.

V nejdražší pražské lokalitě ceny paradoxně mírně poklesly

Podle analýzy společnosti Deloitte je nejdražší městskou částí Praha 1, kde metr čtvereční bytové plochy stojí 193 000 korun. Následuje Praha 2 s cenou 175 000 korun za metr čtvereční. Tato městská část zaznamenala největší meziroční nárůst cen, a to o téměř 30 %.

Nejlevněji je možné pořídit byt v Praze 9, a to za 110 400 a v Praze 10 za 115 900 korun za metr čtvereční. K mírnému meziročnímu poklesu cen došlo v Praze 3 (o 1,7 %) a v Praze 1 (o 0,6 %).

Největší zájem byl o byty s dispozicí 2+kk

Většina nabízených bytů v developerských projektech (40 %) byla kategorie 2+kk. Dalších 26 % nabídky tvořily byty 3+kk. Během měsíců března a dubna se developerům v Praze podařilo prodat 1 645 nových jednotek, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku čtyřikrát více. Největší objem prodejů realizovaly společnosti Central Group, FINEP a Skanska.

Může Vás zajímat:  Prahu v budoucnu čeká obnova tradičních městských částí, celé nové čtvrti i parky

Zanechat komentář