Za poslední rok vzrostly ceny bytů v Brně o 25 %

19 června, 2021
0 komentářů

Za raketovým nárůstem cen stojí kromě nedostatečné výstavby i skupování investičních bytů. Vlastní bydlení je pro většinu obyvatel dostupné jen za městem. I tam je ale nabídky omezená. V druhém největším městě Česka přesáhla cena za metr čtvereční nového bytu 100 000 korun. Důvodem je růst cen pozemků, stavebních materiálů, prací, a nepružné územní plánování.

Brnu chybí plán rozvoje a dostatečně velké rezidenční projekty

Podle Alexandra Veselého, výkonného ředitele společnosti Trikaya by k nápravě této situace pomohlo, pokud by město připravilo plán rozvoje rezidenčních projektů. Bez něho se rychlý růst cen jen stěží podaří zmírnit.

Z aktuálně volných 324 bytů, které se do nabídky dostaly za první čtvrtletí letošního roku jich tři čtvrtiny připadá na jeden jediný projekt a 40 % z nich je již rezervovaných i přesto, že průměrná cena za metr čtvereční je 109 000 korun. Ke zmírnění růstu cen by přispěla výstavba dostatečně velkých developerských projektů, kde by se dosáhlo úspor z rozsahu.

Velká část obyvatel bude v budoucnu bydlet v nájmu

Absolutním hitem byly během prvního čtvrtletí garsonky, které se prodávají za téměř čtyři miliony korun. V meziročním srovnání to znamená zdražení o 34 %. Kromě toho jen za první čtvrtletí letošního roku vzrostly ceny bytů o 12 %. Tento trend podporuje výkup investičních bytů velkými společnostmi a investičními fondy.

Kdo chce vlastní nemovitost, bude muset bydlet za městem

Brno se v důsledku nedostupnosti bytů v širším centru bude muset rozrůstat do okolí, což znamená výstavbu nové infrastruktury a vyšší náklady na provoz města. V oblasti Brno-venkov je aktuálně průměrná cena na metr čtvereční 63 000 korun. Nabídka bytů je zde však velmi omezená a je tedy pravděpodobné, že díky zvyšující se poptávce dojde i za Brnem k růstu cen.

Může Vás zajímat:  Pražané musí na průměrný byt pracovat o pět let déle než obyvatelé Vídně či Varšavy

Koupit byt v Brně si mohou dovolit jen movití investoři

Průměrný byt v Česku má podle Českého statistického úřadu výměru 60 m². V Brně za podobnou nemovitost musí zájemci zaplatit 5,5 milionu korun, což je pro mnoho mladých rodin nereálné.

Zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, ke kterému došlo v loňském roce přispělo k tomu, že část investorů začala kupovat byty pouze jako uchovatel hodnoty bez toho, že by je okamžitě poskytly k pronájmu. Prázdné byty v centru města tak přispívají k omezené nabídce a dalšímu růstu cen.

Zanechat komentář