Zájem o byty v Brně je rekordní, roste i nabídka

19 února, 2022
0 komentářů

Moravská metropole Brno zaznamenala v roce 2021 enormní zájem o byty. A to jak o ty starší, tak i o nové, jejichž nabídka se v Brně v poslední době zlepšila a vzrostla. Lidé přitom nakupovali i přesto, že museli v roce 2021 sáhnout hlouběji do kapsy. Ceny bytů totiž meziročně vzrostly o 23 procent.

Prodej brněnských bytů v roce 2021 byl enormní

Celkem se v roce 2021 prodalo v Brně 1192 bytů v novostavbách a lidé za ně zaplatili více než 6,5 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2020 jde o více než čtvrtinový nárůst v počtu prodaných bytů a více než padesátiprocentní nárůst v objemu vynaložených financí.

Nejvíce bytů se v Brně prodávalo v polovině roku, kdy byly v Česku mimořádně nízké úrokové sazby hypoték. Nezaostával ale ani konec roku, a to i přes navyšování sazeb. „Je to dáno mimo jiné tím, že roste počet investičních nákupů. Někteří kupující, kteří nákup zvažovali či oddalovali, se navíc zalekli rostoucích sazeb a v druhé polovině roku se snažili ještě realizovat plánované nákupy za přijatelný úrok,“ vysvětluje František Šudřich, ředitel developerské společnosti IMPERA Styl.

Ceny bytů v Brně také mimořádně vzrostly

Společně se zvýšeným zájmem o brněnské byty rostly v loňském roce i jejich ceny. Za metr čtvereční u nových bytů lidé zaplatili poprvé v historii v průměru více než 100 tisíc korun, což znamená meziroční nárůst ceny o 23 procent.

Největší zájem je o garsonky

Zatímco v minulosti byl v Brně stabilně největší zájem o menší byty o dispozici 2+kk či 2+1, rok 2021 se stal zlomovým a první příčku obsadily byty jednopokojové. Právě garsonky tvořily 40 procent všech prodejů a poptávka po nich vzrostla meziročně o 25 procent. Dvoupokojové byty pak tvořily 34 procent prodejů a třípokojové necelých 19 procent prodejů.

„Vysoký zájem o malometrážní byty potvrzuje také ukazatel rychlosti prodeje neboli průměrný počet měsíců, které se prodaný byt nabízel. Nejrychleji mizely z nabídky developerů právě malé garsonky, v průměru se takový byt nenabízel ani šest měsíců. Většina developerských projektů se přitom prodává rok a půl až dva roky před dokončením,“ komentuje František Šudřich.

Může Vás zajímat:  Náklady na výstavbu developerských projektů stále rostou a zvyšují výsledné ceny nemovitostí

V roce 2022 nabídka roste

Dobrou zprávou pro zájemce o koupi bytu v Brně je informace, že nabídka volných bytů v Brně aktuálně roste. Na začátku roku 2022 se nabízelo dokonce  největší množství volných bytů za poslední roky. K dispozici je okolo 750 bytů, což je meziroční nárůst o 50 procent. A další budou k dispozici již brzy. „V přípravě je poměrně velké množství nových projektů, které by mohly na trh uvolnit větší množství bytů. V kombinaci s očekávaným poklesem poptávky je pravděpodobné, že ceny nových bytů budou spíše stagnovat,“ popisuje budoucí vývoj František Šudřich.

Zdroj: stavebni-forum.cz

 

Zanechat komentář