Zájem o hypotéky je i navzdory rostoucím sazbám stále velký. Objem poskytnutých úvěrů může dosáhnout 400 miliard korun

5 října, 2021
0 komentářů

Podle údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum poskytly banky za srpen úvěry za 33,73 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o 75% nárůst. Ve srovnání s rokem 2019 se objem poskytnutých hypoték zvýšil dokonce o 136 %.

Některé banky zvýšily úrokové sazby hypoték již v srpnu

V průběhu září zvýšila většina bank úrokové sazby úvěrů. Navzdory tomu zájem o investice do nemovitostí neklesá. ČSOB je největším poskytovatelem úvěrů v Česku zvýšila hypoteční sazbu o 0,2 %. Také druhý největší poskytovatel úvěrů Česká Spořitelna své sazby v září zvýšila. Další bankovní domy jako například Fio banka, Moneta Money Bank a Sberbank zvýšily své sazby již v srpnu.

Sazby hypoték za poslední půlrok nepřetržitě rostly

Průměrná úroková sazba hypoték se zvyšovala v průběhu posledních šesti měsíců. V srpnu vzrostla o 0,09 procentního bodu na 2,32 %. Jedním z důvodů zdražování hypoték je růst cen peněz na mezibankovním trhu, kterými banky hypotéky financují. Tento trend bude i v následujících měsících pokračovat. Koncem roku může průměrná sazba hypoték dosáhnout hranice 3 %.

Rok 2021 bude pro hypoteční trh rekordní

Za první polovinu tohoto roku poskytly banky stejný objem hypoték jako za celý rok 2020. Zájem o investování do nemovitostí navzdory rostoucím cenám a zvyšujícím se sazbám hypoték neopadá. Odborníci předpokládají, že v průběhu letošního roku mohou banky poskytnou úvěry na bydlení až za  rekordních 400 miliard korun.

zdroj: archiv.hn.cz

Může Vás zajímat:  Funguje hypotéka online?

Zanechat komentář