Zájem o investice do nájemního bydlení roste. Přispívá k tomu vysoká poptávka a nedostatek bytů

29 října, 2021
0 komentářů

Z průzkumu poradenské společnosti v oboru komerčních realit Savills vyplývá, že za posledních několik měsíců tvořily investice do segmentu nájemního bydlení v severských zemích, ale také Německu, téměř třetinu celkových investic na realitním trhu. Co do objemu se investice do nájemního bydlení dostaly na druhé místo hned po investicích do komerčních nemovitostí.

Vysoký zájem o nájemní bydlení přiláká nové investory

Podle Marcuse Robertse, vedoucího oddělení operational capital market Společnosti Savills pro Evropu se dá očekávat, že se na trhu objeví kromě stávajících i noví investoři, kteří se budou zajímat o realizaci projektů určených pro nájemní bydlení v dosud opomíjených lokalitách.

Během několika posledních čtvrtletí se stále více investorů začalo zajímat o nájemní bydlení a investice do tohoto segmentu realitního trhu rostou. Díky velké konkurenci se sice výnosy snižují, ale v porovnání například s dlouhodobými dluhopisy jsou stále atraktivní.

Ceny nájmů díky drahým nemovitostem a nedostatečné nabídce dál porostou

Rostoucí ceny nemovitostí spolu s nedostatečnou nabídkou zvyšují poptávku po nájemním bydlení v celé Evropě. Společnost Savills sledovala situaci v 27 vybraných evropských městech. Z analýzy vyplývá, že se od roku 2015 hodnota nájemného zvýšila průměrně o 4,6 %.

Podle ředitelky oddělení průzkumu trhu pro Evropu Eri Mitsostergiou bude cena nájemného i nadále růst, neboť bytová výstavba ve velkých evropských městech většinou zaostává za poptávkou.

V některých městech, zejména v Praze, tuto situaci ještě zhoršuje pomalé povolování nové výstavby. Navíc v hlavním městě České republiky je ve srovnání s jinými velkými evropskými městy stále ještě prostor pro růst výnosnosti nájemného. Většina expertů proto očekává, že růst cen v krátkodobém a střednědobém horizontu bude pokračovat.

Za letošní půlrok se objem investic do nájemního bydlení dramaticky zvýšil

V prvním pololetí letošního roku dosáhly investice do segmentu nájemního bydlení ve vybraných 12 evropských zemí 24,1 miliardy eur, což je zároveň 23 % celkových investic na realitním trhu. Objem investic do nájemního bydlení za posledních pět let byl pouhých 16 %. Nejvíce se v minulosti investovalo do výstavby kancelářských prostor (28 % investic s hodnotou 29,3 miliardy eur).

Může Vás zajímat:  Nemovitostní fondy jako řešení v době, kdy bohatí bohatnou a chudí chudnou

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář