Zájem o investiční byty neklesá. Za říjen 2020 však dodali developeři v Praze o 28 % jednotek méně než v předešlém roce

7 února, 2021
0 komentářů

Většinu nových bytů kupují finančně solventní investoři za účelem dalšího pronájmu. V portfoliu developerské společnosti Finep je podíl prodaných bytů za účelem investování více než 70 %. V současné době je koupě nemovitosti snad jedinou investicí, která se v čase zhodnocuje a jejíž výnos je vyšší než míra inflace. Pobídkou pro nákup nemovitostí i v ekonomicky nejisté době podporují nízké úrokové sazby hypoték a zrušení daně z nabytí nemovitých věcí.

V průběhu října se na trh dostalo ve srovnání s rokem 2019 podstatně méně bytových jednotek. Průměrná velikost dokončených bytů je kolem 63 metrů čtverečních. Jedná se tedy o menší byty, většinou 2+kk, s nižší cenou za metr čtvereční plochy. Ve třetím čtvrtletí se navíc prodalo o 7 % méně bytů než za stejné období v roce 2019.

Právě se dokončují se projekty plánované již před několika lety

Je třeba si uvědomit, že tyto dokončené byty jsou v mnoha případech projekty, které se do schvalovacího procesu dostaly už před několika lety. Teprve v roce 2019 získaly developeři všechna povolení a mohli začít s výstavbou. Zdlouhavá povolovací řízení jsou dalším důvodem pro nedostatečný objem bytové výstavby. Celosvětově patří Česko mezi země, kde se na stavební povolení čeká nejdéle. Změnit tuto situaci by měl připravovaný nový stavební zákon.

Prodají se i byty v projektech, které ještě nestojí

Podle Pavla Krumpára, obchodního ředitele developerské společnosti JRD, by v letošním roce mohly ceny bytů meziročně vzrůst o 4-5 %. Ceny bytů v novostavbách v Praze budou naopak stagnovat. I tak se ale pravděpodobně mnoho bytů v nových developerských projektech prodá ještě před dokončením. Někteří developeři uzavírají závazné rezervace dokonce i před samým zahájením výstavby.

Nových bytů je nedostatek a jsou drahé – starší byty se proto dělí na menší

Při plánování nových projektů reagují developeři na požadavky trhu. Z důvodu vysokých cen tvoří 70 % všech nových bytů v Praze, ale i v Brně byty 2+kk nebo menší. Také při rekonstrukcích se často velké byty přestavují na dva menší.

Může Vás zajímat:  Po zlevňování nemovitostí ani památky, ceny letí nahoru

V regionech jsou větší byty dostupnější

Ostravě, kde cena bytů nedosahuje tak závratných částek jako v hlavním městě se naopak staví byty s větší podlahovou plochou. Ceny zde vzrostly mezi lety 2015 a 2018 až o polovinu, poté se ale růst zpomalil. Nejvíce jsou žádané byty 3+1 s podlahovou plochou kolem 70 metrů čtverečních. V Plzni, která je čtvrtým největším městem v Česku, je už několik let největší poptávka po dvoupokojových bytech. Podobná situace je i v Liberci a Olomouci.

Bytovou krizi v Praze by vyřešila výstavba 10 000 bytů ročně

K dělení bytů při rekonstrukcích v Praze a v Brně dochází z důvodu nedostatku nových nemovitostí v bytových domech. K tomuto stavu přispívají již zmiňované dlouhé lhůty vyřízení stavebních povolení. Při porovnání množství bytů na obyvatele je situace v Praze za posledních 5 let horší než ve Středočeském, Plzeňském i Jihomoravském kraji. Kromě toho v tomto ohledu Praha zaostává i za většinou hlavních měst v EU.

zdroj: e15.cz

 

Zanechat komentář