Zájem o nemovitosti neklesá. Do června poskytly banky téměř stejný objem hypoték jako za celý loňský rok

27 července, 2021
0 komentářů

Úrokové sazby hypoték rostou. V červnu zvýšila nabídkové sazby většina bank. Zájem o nemovitosti ale neopadá. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex byla průměrná sazba hypoték v červnu 2,13 %. Ta se ovšem vztahovala na žádosti podané v dubnu a květnu. Nabídkové červnové sazby jsou již nad touto hranicí.

K dosažení objemu hypoték z roku 2020 stačilo letos pouhých šest měsíců

Ani růst sazeb hypoték zatím předpokládané ochlazení realitního trhu nezpůsobil. V červnu banky poskytly úvěry na bydlení ve výši 44,5 miliardy korun. V prvním pololetní letošního roky si lidé půjčily na koupi nemovitosti 224 miliard korun.

Banky jsou i nadále zavaleny žádostmi o úvěry a v tomto roce již poskytli hypotéky ve stejném objemu jako za celý rok 2020. Tehdy to bylo 254 miliard korun. K dosažení této částky chybělo koncem června  poskytnout hypotéky za přibližně 30 miliard.

Letošní červen je s 14069 poskytnutými úvěry třetím nejúspěšnějším měsícem za dobu trvání Hypoindexu. Ve srovnání s květnem jde o nárůst o 1085 úvěrů a meziročně dokonce o 6448 hypoték. Nejúspěšnějším měsícem byl zatím letošní březen (14 401 hypoték), na druhém místě je listopad 2016 s 14 386 poskytnutými úvěry.

Pro realitní trh může být letošní rok nejúspěšnější v historii

Za uplynulých 12 měsíců výše průměrné hypotéky vzrostla o 400 tisíc korun. Příčinou je kromě jiného i zdražování materiálů a stavebních prací ve stavebnictví.

ČNB zvýšila v červnu základní úrokovou sazbu na 0,5 %. Během letošního roku by mělo dojít ještě ke dvojímu zvýšení, které se zcela jistě odrazí ve vyšších sazbách hypoték.

Podle všeho bude letošní rok pro realitní trh opět výjimečný. Ceny nemovitostí zřejmě dále porostou a poprvé v historii by mohla být pokořena hranice 300 miliard korun poskytnutých hypoték za rok.

Může Vás zajímat:  Ze zemí Visegradské čtyřky je v Paze bydlení nejméně dostupné

 

Zanechat komentář