Zájem o vlastní bydlení se i přes ekonomickou recesi stále zvyšuje

4 února, 2021
0 komentářů

Ekonomická recese způsobená pandemií se na trhu s realitami v Česku zatím moc neprojevila. Objem poskytnutých hypoték láme rekordy a cena nemovitostí stále mírně roste. Index nemovitostí připravený ve spolupráci s portálem Seznam Zprávy a realitním webem Sreality vám ukáže, jak se v roce 2020 změnil zájem o vlastní bydlení ve srovnání s předešlým rokem.

Navzdory nepříznivé situaci zájem o nemovitosti roste

Index nemovitostí portálu Seznam Zprávy sleduje poptávku po rezidenčních nemovitostech na největším českém realitním webu Sreality.cz. Zde lze najít počet uživatelů, kteří alespoň jednou za týden vyhledali inzerát na prodej rezidenčních nemovitostí: bytů, rodinných domů i stavebních parcel. Výsledné číslo vyjadřuje v procentech, jak se meziročně změnil zájem o nemovitosti k bydlení.

K propadu došlo v polovině března v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. Pokles zájmu o nemovitosti ale netrval dlouho, už v polovině dubna se dostal nad úroveň předešlého roku a od té doby je trvale vyšší než v roce 2019. Také počty zhlédnutých inzerátů významně narostly.

Poptávka po vlastním bydlení se i přes ekonomickou recesi nesnížila

  • Programy české vlády na oživení ekonomiky typu Antivirus a Kurzarbeit pomohli zabránit masivnímu propouštění zaměstnanců v odvětvích postižených pandemií. Velké části lidí se ekonomická recese zatím zdánlivě nedotkla.
  • Tradice vlastního bydlení je v Česku ve srovnání s ostatními západoevropskými zeměmi velice silná. 70 % obyvatel nemovitost vlastní. Rezidenčních nemovitostí je navíc v Česku nedostatek a poptávka převyšuje nabídku.
  • Investování do nemovitostí je mezi lidmi oblíbené a je považováno za relativně bezpečné. K tomu přispívá i fakt, že výnos většiny tradičních finančních produktů dnes nepokryje ani inflaci.
  • Banky poskytují hypotéky za rekordně nízké sazby pod 2 %. Podle odborníků bude tento trend v nejbližší době i nadále pokračovat. Zájemci o hypotéku na vlastní bydlení stačí v současnosti pro její získání pouze 10 % finančních prostředků z vlastních zdrojů.
Může Vás zajímat:  Jaký je stav trhu s byty mimo Prahu?

Očkování proti koronaviru dává naději na oživení ekonomiky již v tomto roce

Hned několika výrobcům vakcín proti koronaviru se podařilo úspěšně ukončit jejich vývoj a s očkováním obyvatelstva se v Česku již začalo. Odborníci předpokládají, že v létě tohoto roku by mohla být vakcína k dispozici pro velkou část populace. Je zde tedy předpoklad, že to nejhorší období nejistoty již máme za sebou a situace se pomalu začne stabilizovat. Díky tomu by mohlo v druhé polovině roku dojít k razantnějšímu oživení ekonomiky. To jsou po dlouhé době pozitivní zprávy, díky kterým se lidé nepřestali zajímat o koupi vlastního bydlení.

 

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář