Zájemci o hypotéku by neměli otálet, začátkem roku sazby dosáhnou 4,5 procent
Zatímco v lednu 2021 byla v Česku průměrná úroková sazba u hypoték pod dvěma procenty, v prosinci přesáhla hranici čtyř procent. A ani tím zdražování nekončí. Zájemci o hypotéku by proto neměli nijak otálet. V průběhu prvního pololetí roku 2022 totiž mají stoupat úrokové sazby až k 4,5 procentům. V dubnu 2022 pak žadatele o hypotéky čeká navíc i významné zpřísnění podmínek pro jejich získání.
Turbulentní rok 2021
Pokud jde o hypoteční trh, byl rok 2021 zcela specifický. Především došlo několikrát ke skokovým změnám v úrokových sazbách u hypoték, které se během roku nakonec vyšplhaly na více než dvojnásobek. Mimo to ale v Česku padl i rekord týkající se objemu hypoték, které přesáhly 400 miliard korun.
Výhodné hypotéky jsou ty tam
Lidé, kteří si hypotéku pořídili v lednu 2021, se mohli těšit z úrokových sazeb okolo 2 procent. Aktuální jsou více než čtyřprocentní, ale přesto stále výhodné. V nejbližších týdnech totiž úrokové sazby dál porostou.
„Kdo chce hypotéku, měl by tak udělat co nejdříve, neboť stále stoupají ceny nemovitostí i peněz. Očekávám, že inflace v Česku bude odeznívat během léta příštího roku,“ uvedl bankovní expert poradenské firmy PwC Petr Kříž. Podobný pohled má pak i šéf Partners Petr Borkovec: „Pokud ČNB bude i nadále zvyšovat základní úrokovou sazbu, tak se v pololetí dostaneme na 4,5 procenta.“
Na konci roku 2021 přitom rostly ceny hypoték nejen kvůli navyšování základní sazby ze strany ČNB, ale také z důvodu navyšování marží pro banky. Ty byly především na začátku roku zcela minimální. „Marže byly stlačeny na minimum, šance je zvýšit banky musely okamžitě využít. Je fér dodat, že sazby byly opravdu abnormálně nízké a do nízkých sazeb se prostě slušná marže umisťuje těžko,“ říká David Eim z Gepard Finance.
Získat hypotéku bude složitější
Od dubna pak budou hypotéky nejen finančně náročnější, ale bude i složitější je získat. Zpřísní se totiž podmínky pro získání hypoték a banky budou muset začít uplatňovat ukazatele LTV, DTI a DSTI týkající se limitu na maximální výši úvěru ve vztahu k ceně nemovitosti a limitů na maximální poměr celkového dluhu a měsíční splátky k příjmům žadatele.
Zlevnění nemovitostí nelze očekávat
Podobně jsou na tom pak i ceny nemovitostí, u kterých s ohledem na vysoké ceny stavebních materiálů, ceny energií i vysokou poptávku ceny také rostou. „Hypoteční úrokové sazby a zejména ceny nemovitostí nejspíš ještě několik měsíců nebo i čtvrtletí porostou, takže s čerpáním hypotéky asi nemá smysl váhat,“ uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa.
Zdroj: seznamzpravy.cz