Ze zemí Visegradské čtyřky je v Paze bydlení nejméně dostupné

23 června, 2021
0 komentářů

Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti JLL. Pražané si koupí průměrný byt za 147 měsíčních platů. Ve Varšavě na stejný byt stačí 98 a v Budapešti dokonce jen za 92 mezd.

V Praze je v porovnání se sousedy výstavba nejpomalejší

V hlavním městě Česka se ve srovnání s dalšími zeměmi střední Evropy staví nejméně bytů, ovšem za nejvyšší cenu. V loňském roce bylo v Praze dokončeno pouze 5 280 bytů. Ve Varšavě se naproti tomu postavilo nových bytů čtyřikrát víc. Druhá nejlepší dostupnost bydlení je v Budapešti, kde se dokončilo 6 340 bytových jednotek. Třetí místo připadá na Bratislavu, zde se dokončilo 5 770 bytů. V poměru na počet obyvatel jsou na tom ohledně dostupnosti bydlení nejlépe obyvatelé hlavních měst Polska a Maďarska.

Ceny v Praze jsou jednoznačně nejvyšší

V průměrné ceně za metr čtvereční prodaného bytu vede suverénně česká metropole. Nové byty se v loňském roce prodávaly za 107 000 korun za metr čtvereční. V Budapešti jsou přitom byty téměř o polovinu levnější, průměrná cena za metr čtvereční byla 56 200 korun. Ve Varšavě byly ceny o něco vyšší, a to 64 400 korun. Stále jsou tu ale byty mnohem levnější než v Praze.

Bratislava cenami bytů překvapivě dohání hlavní město Česka. Za metr čtvereční museli kupující v loňském roce zaplatit 91 000 korun.

Standardy prodávaných bytů jsou v každé zemi odlišné

Je třeba zmínit, že standardy nových bytů mají v každé zemi regionální specifika. V hlavním městě Polska se prodávají byty ve stylu tzv. „shell and core“. Znamená to, že nejsou kompletně dokončené. Je třeba připočíst dalších 16 % na dokončovací práce, což zvýší cenu za metr čtvereční na 74 700 korun.

Na byt v Praze šetří obyvatelé ve středoevropském srovnání nejdéle

Pokud vezmeme v úvahu cenu bytu s plochou 60 m2 a průměrnou hrubou mzdu v jednotlivých hlavních městech, dojdeme k následujícímu závěru. V Praze je na koupi průměrného bytu třeba našetřit 147 platů, v Bratislavě 133, ve Varšavě 98 a v Budapešti pouze 92.

Může Vás zajímat:  Metr čtvereční bytu v Praze stojí už 146 tisíc

Ceny jsou nižší tam, kde se daří intenzivně stavět

I přes regionální rozdíly jako například zmíněný prodejní standard bytů nebo výši DPH jsou ceny nejvyšší tam, kde se na počet obyvatel staví nejméně, tedy v Praze. Příčinou jsou zdlouhavé povolovací procesy v případě developerských projektů, které by měla zrychlit projednávaná novela stavebního zákona.

V Polsku se stavební zákon změnil již před šesti lety a výsledek je zřejmý, staví se tam daleko vice bytů než v Česku, ceny jsou nižší a byty tedy dostupnější.

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář