ZipRealty report 1H/2020: Dopady krize způsobené pandemií COVID-19 na trh s nemovitostmi a rezidenčními developerskými projekty v Česku se zaměřením na Prahu

1 ledna, 1970
0 komentářů

Tým ZipRealty.cz přináší přehled nejdůležitějších informací o událostech na českém rezidenčním trhu za uplynulý půlrok. Přebíráme data a kvalitní informace z odborných reportů, které publikuje několik českých společností, vyhodnocujeme je a shrnujeme ve stručné formě srozumitelné široké veřejnosti. Vzhledem k tomu, že situace ohledně pandemie koronaviru COVID-19 výrazně zasáhla celosvětovou ekonomiku a má nezpochybnitelný vliv na všechny části české ekonomiky, zaměříme se hlavně na změny, které tato situace způsobila a do budoucna pravděpodobně způsobí na trhu s rezidenčními nemovitostmi.

Odborné zdroje informací, ze kterých jsme čerpali při zpracovávání tohoto textu:

 

Témata

Dopady pandemie na pražský rezidenční trh

Nové projekty na trhu

Ceny nemovitostí

Financování - hypoteční trh

Nejvýznamnější připravované projekty v Praze

Revitalizace brownfieldů

Dopravní projekty

Dopady pandemie na pražský rezidenční trh

Pandemie viru COVID-19 a s ní spojená omezení nepopiratelně zasáhla celosvětovou ekonomiku a tím i ekonomiku České republiky. Jak tato situace zasáhla trh s rezidenčními nemovitostmi v Praze?

Rok 2019 byl úspěšný z hlediska celé české ekonomiky i rezidenčního trhu. Z analýz provedených společností ARTN počátkem roku 2020 ještě před vyhlášením nouzového stavu vyplývala prognóza pokračování růstu cen i nájmů v rezidenčním sektoru, stejně jako dobré podmínky pro investice do nemovitostí a podmínky jejich financování.

Do vývoje ekonomiky České republiky ale zasáhla opatření zavedené ke zmírnění dopadů celosvětové pandemie. Poptávka po bytech klesla kvůli nejistotám, které situace vyvolala, potenciální kupci nákup nemovitostí často raději odložili. Transakce byly odkládány i kvůli omezení osobních prohlídek a v některých evropských zemích počet transakcí oproti stejnému období minulého roku poklesl až o 80 %.

Výstavby projektů, které již byly v procesu, zaznamenaly prodlevy v dodávkách materiálů či nedostatku zahraničních delníků. Prodlevy ve výstavbě a přípravě nových projektů, které kvůli situaci nastaly, mohou způsobit nedostatečnou nabídku bytů na trhu.

Nemovitosti ale zůstávají stabilní investicí, protože poptávka po nájemním bydlení klesat nebude a z dosavadního vývoje to vypadá, že nebude klesat ani jeho cena. Nájemní trh v Praze sice naředily byty, které byly před krizí pronajímány jako krátkodobé ubytování turistům, dá se ale očekávat, že tyto byty se vrátí svému původnímu účelu ve chvíli obnovení turistického ruchu.

Zároveň podmínky pro financování nemovitostí jsou výhodné, dá se tak předpokládat, že rezidenční nemovitosti budou pro investory s dostatkem prostředků stále vhodnou volbou.

Průměrná prodejní cena za m2 bytu v Praze stále konstantně po celý rok 2020 stoupá, za srpen byla 88 568 Kč, což je o 0,8 % více než předchozí měsíc a o 7,7 % více než v srpnu minulého roku. Propad nastal pouze v lokalitách Prahy 1 a 2. Počet prodaných bytů v srpnu oproti červenci klesl ze 1336 na 955, ale stále je vyšší než v srpnu 2019. Z grafu společnosti REAS je zřejmý mírný pokles transakcí na trhu v dubnu a květnu, v době největší nejistoty dalšího vývoje ekonomiky, od léta se trh ale evidentně znovu oživuje.

Může Vás zajímat:  25 skvělých nápadů na TV stěny - inspirace TV stěna

Vývoj také závisí na změnách podmínek financování – očekává se zlepšení podmínek na trhu hypoték a snížení úrokových sazeb, což by mělo vést k oživení trhu. Úrokové sazby většiny centrálních bank v Evropě jsou velmi nízké a dle plánů ECB a dalších centrálních bank nízké i zůstanou v následujícím období – což by mohlo motivovat investice do nemovitostí ze strany lidí se stabilním příjmem a dopady krize zmírnit.

Pro pražský rezidenční trh tedy platí, že lze očekávat mírné zpoždění v povolování a výstavbě projektů, ale růst cen, nebo alespoň jejich stagnace, krizí dle dostupných dat narušen není.

Na trh stále přichází nové rezidenční projekty, které nabízejí kvalitní nemovitosti určené k vlastnímu bydlení i zajímavé možnosti investice.

Nové projekty na trhu

Uveďme si některé nejzajímavější developerské projekty, které šly v předchozím období do prodeje:

Byty v novostavbách

Dům Pod Vyšehradem,
Rezidence Michelský Park,
Villa Nuova,
Byty U Sluncové,
Riviéra Karlín,
Diamanty Karlín,
Rezidence Stříbrná Zahrada

Byty v domech po rekonstrukci

Římská 20,
Vila Rokoska,
Attics Dlouhá,
Mánesova 86,

Rodinné domy v Praze a okolí

Villa Resort Kolovraty,
Na Malé Růži,
The Oaks,
Vily Horoušánky,
Na Meandru,
Green Village,
East Gardens,
Ctěnický háj

Rekreační lokality

Stále vyhledávanější kategorií nemovitostí k vlastnímu užívání či investici jsou také domy či apartmány v rekreačních lokalitách – na Šumavě, v Krkonoších, u Lipna či Máchova jezera, v Jižních Čechách a podobně.

Ceny nemovitostí

Česká republika je jednou z pěti zemí EU s nejrychleji rostoucími cenami nemovitostí, za posledních 10 let zdražily byty v Praze o 53 %. Růst cen se v roce 2019 sice zpomalil, ale i tak oproti předchozímu roku ceny bytů narostly o 7,9 %. Průměrná cena za m2 v novostavbách dosáhla v Praze na přibližně 107 tisíc Kč. Největší zájem byl o malometrážní byty, kterých se na trh také dostalo nejvíce.

V kategorii rodinných domů byl zaznamenán meziroční růst ceny 8,7 % a nejvíce se jich postavilo v okolí velkých měst a hlavně Prahy, největší objem výstavby byl zaznamenán v kategorii řadových domů.

Na počátku roku 2020, tedy před propuknutím pandemie koronaviru, analýzy společnosti ARTN předpokládaly pokračování růstu ceny nemovitostí v roce 2020 cca o 3 – 6 % v závislosti na regionu.

První polovina roku 2020 v Praze

V první polovině roku 2020 růst cen nemovitostí i přes krizi a nejistotu pokračoval. V prvním kvartálu stoupla cena bytů v Praze o 2,2 %, ve druhém o 0,7 % na 88,700 Kč / m2.

Může Vás zajímat:  Praha 9 - Ekospol postavil v Kyjích dalších 5 novostaveb s 221 novými byty

Za první polovinu roku se celkem prodalo 31666 bytů v developerských projektech za průměrnou cenu 90 tisíc Kč / m2, 1074 bytů v cihlových domech s průměrnou cenou 94 tisíc Kč / m2 a 1094 jednotek v panelových domech průměrně za 76,6 tisíc Kč / m2.

První polovina roku 2020 v celé ČR

Růst cen nemovitostí se netýká jen Prahy, ale celé republiky. V prvním kvartálu stoupla průměrná cena bytů o 3,2 %, ve druhém o 2,4 % na 67,000 Kč / m2.

Dohromady bylo na českém realitním trhu prodáno přes 11 700 bytových jednotek v celkové hodnotě přibližně 49 miliard Kč.

Financování - hypoteční trh

Celkem bylo v rámci České republiky během roku 2019 poskytnuto 75 544 hypoték v celkovém objemu 181 miliarty korun, což je dle dat reportu ARTN 17% pokles objemu hypoték oproti předcházejícímu roku. Důvodem byly zpřísnění podmínek pro získání hypoték, které byly v roce 2019 zavedeny a také zvyšující se ceny nemovitostí, kvůli kterým si investici do vlastního bydlení mnoho domácností nemohlo dovolit.

Kvůli růstům cen se také zvedla průměrná výše hypotečního úvěru na téměř 2,5 mil Kč z 2,3 mil Kč na konci roku 2018, průměrná doba splatnosti byla 25 let a 9 měsíců.

Z hlediska výše úrokové sazby se jednalo o výhodné podmínky, sazby během roku 2019 klesly z 2,9, % na 2,34 %, ke konci roku začaly opět mírně růst a na začátku roku 2020 vše ukazovalo na pokračování tohoto pozvolného zvyšování.

Každopádně pro investory z řad zájemců o vlastní bydlení jsou hodnoty úrokových sazeb pohybující se kolem 3 % stále příznivé.

Na hypotečním trhu se dlouhodobě pohybují 3 největší poskytovatelé - Hypoteční banka, která poskytuje 26,5 % objemu hypoték, dále Česká spořitelna a Komerční banka.

Nejvýznamnější připravované projekty v Praze

Pro trh s rezidenčními nemovitostmi a vývoj cen v jednotlivých pražských lokalitách jsou důležité projekty většího rozsahu, které jsou zde plánovány. Při rozhodování o investici do nemovitostí je dobré vědět, jaké projekty jsou v okolí připravovány. Hodnotu investice mohou ovlivnit změny v síti hromadné i automobilové dopravy, do budoucna ji mohou zvýšit ale i rozsáhlé výstavby například na brownfieldech.

Dopravní projekty

V následujících letech Prahu čeká realizace několika významných dopravních projektů, a to hlavně vzhledem ke zvyšující se potřebě investic do zlepšování dopravních podmínek. Tato potřeba je způsobena nárůstem počtu obyvatel hlavního města, kteří dojíždí za prací v rámci Prahy, nebo ze Středočeského kraje, ale i tendence omezovat počet projíždějících aut a nabídnutí alternativy v podobě hromadné dopravy. Aby tato ekologičtější varianta byla ale pro obyvatele atraktivní, síť MHD musí být dostatečně kvalitní, hustá a její linky frekventované.

Může Vás zajímat:  První etapa developerského projektu Tulipa Třebešín na Praze 3 úspěšně zkolaudována

Na konci roku 2019 byl schválen tzv. Akční plán projektu Polaď Prahu, který obsahuje strategii a plány na rozvoj pražské dopravy na roky 2019-2023. Již tento rok by podle něj měly začít například projekty revitalizace Václavského náměstí, která obnoví tramvajovou trať v jeho horní části, rozvoj P+R parkovišť u stanic metra a na místech napojení Prahy ze Středočeského kraje, nebo nové tramvajové trati Modřany-Libuš a Sídliště Barrandov – Holyně-Slivenec.

Nejvýznamnějším plánovaným dopravním projektem je bezesporu výstavba 10 km dlouhé linky metra D. Ta by měla být dokončena na konci roku 2027, již v roce 2019 ale započaly přípravné práce a geologické průzkumy. Výstavba začne úsekem Pankrác – Nové Dvory, pokračovat bude na Depo Písnice a jako poslední bude realizováno propojení Pankrác – Náměstí Míru.

Pražské brownfieldy

Na území hlavního města a v jeho nejbližším okolí se nachází přibližně 250 hektarů plochy brownfieldů – areálů původně většinou s průmyslovým využitím, které jsou dnes již nevyužívané a představují velký potenciál pro zástavbu uvnitř měst, často v těsné blízkosti centra Prahy. Jejich zastavění přináší doplnění struktury města a řeší problém suburbanizace – rozrůstání města do krajiny, které přináší negativní důsledky v podobě zvýšené dopravní zátěže a nedostatečně občanské vybavenosti, pro kterou v satelitních městečkách není dostatečná hustota obyvatel a její zřizování se zde nevyplatí.

Na území brownfieldů často vznikají celé nové čtvrti, které oživí celou lokalitu, dodají jí pracovní místa i hustotu obyvatel, s kterou jsou spojeny investice do občanské vybavenosti a komerce.

Jedním z nejaktuálnějších projektů zástavby brownfieldů je projekt Rohan city v Karlíně, v rámci něhož byl v srpnu spuštěn prodej bytů v etapách Riviéra Karlín a Diamanty Karlín. V Karlíně se připravuje i projekt nájemního bydlení Tulipa Karlín.

Územní rozhodnutí získal projekt Nuselský pivovar, jehož výstavba by měla začít v příštím roce.

Na změnu územního plánu čeká Sigma Modřany, o níž byla již schválena dohoda o plánované výstavbě mezi developerem a městem.

V Letňanech jsou připravovány projekty na místě bývalého průmyslového areálu Avie a také sportovního letiště, jehož provoz bude ukončen.

Na Praze 9 jsou plánovány i další revitalizace brownfieldů – Rezidence Vysočany, která od července zná výsledky architektonické soutěže, nebo Tesla Hloubětín.

V Hloubětíně připravuje rozsáhlý projekt s názvem Lappi Hloubětín i finský developer YIT, který zároveň pokračuje i dalšími etapami v již rozběhnutých projektech Suomi Hloubětín nebo Parvi Cibulka.

Dalšími etapami pokračují i projekty Rezidence Modřanka, Britská čtvrť nebo bytové domy Na Vackově.

V pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) je možno na toto téma navštívit od 23.9. do 20.12. výstavu Pražské priority, která představí nejvýznamnější plánované projekty celoměstského významu.

Zanechat komentář