Známý Tančící dům v Novém Městě na Praze 2 byl prodán za 360 miliónů korun

18 ledna, 2014
0 komentářů

znamy-tancici-dum-byl-prodan-za-360-milionu-korun
foto: www.tancici-dum.cz

Unikátní Tančící dům na pražském Rašínově nábřeží v Novém Městě na Praze 2 byl prodán za neuvěřitelných 360 miliónů korun. Novým majitelem se stala společnost Pražská správa nemovitostí, respektive její majitel - kontroverzní podnikatel Václav Skala spojovaný s vytunelovaným fondem Trend z počátku devadesátých let.

Podle informací na webových stránkách serveru Novinky.cz byl Tančící dům prodán za 360 miliónů korun dosavadním majitelem, společností CBRE Global Investors, Pražské správě nemovitostí. Prodej objektu zprostředkovala společnost Jones Lang LaSalle a na celou transakci původně upozornil deník E15. O koupi Tančícího domu mělo zájem celkem deset investorů, mimo jiné také investiční skupina Central Group, která za objekt nabízela deset miliónů eur.Jak se prodává unikátní architektura

Vedoucí investičního oddělení společnosti Jones Lang LaSalle Stuart Jordan okomentoval Tančící dům jako ikonickou stavbu střední a možná i celé Evropy. Podle jeho slov je o takové unikátní objekty s moderní architekturou vždy velký zájem. A co bude s Tančícím domem dále? Prodávající subjekt, společnost CBRE Global Investors, prozatím zůstává dále v budově jako nájemce. Generální ředitel CBRE pro region střední Evropy okomentoval Tančící dům jako moderní budovu ve velmi dobré lokalitě s dalšími kvalitami, pro které si tento objekt vybrali jako sídlo své společnosti i do budoucna.

Kdo je novým majitelem Tančícího domu?

Kdo je tedy novým majitelem Tančícího domu? Kdo stojí za Pražskou správou nemovitostí? Majitelem této společnosti je kontroverzní podnikatel Václav Skala. Jedná se o bývalého bankéře nyní žijícího v Monaku. V letech 1990 až 1996 byl předsedou představenstva Bankovního domu Skala, který však zkrachoval. Podle tehdejšího ministra financí Ivana Pilipa si Skalova banka vyžádala státní podporu až 3,18 miliardy korun. Dále stál Václav Skala na počátku devadesátých let u zrodu později vytunelovaného fondu Trend, ze kterého zmizela asi jedna miliarda korun. V České republice dnes vlastní Skala několik realitních společností včetně Pražské správy nemovitostí. Tato jeho společnost skupuje a prodává bytové a činžovní domy v Praze. V roce 2012 měla Pražská správa nemovitostí podle deníku E15 na účtu asi 1,9 miliardy korun nerozděleného zisku z dřívějších let.

Může Vás zajímat:  Developerská společnost SATPO staví na Praze 5 luxusní dům pro seniory

Jak šla historie Tančícího domu

Tančící dům na Rašínově náměstí je skvostem moderní architektury. Jeho stavba byla dokončena v roce 1996. Na realitním trhu se však objevil poprvé až letos, kdy se jej rozhodl prodat dosavadní majitel, společnost CBRE Global Investors. Ta stavbu získala v roce 2011, když převzala asijská a evropská aktiva firmy ING Real Estate Investement Management. Tančící dům navrhli architekti Frank O. Gehry a Vlado Milunic jako vyplnění proluky po americkém bombardování za druhé světové války. Původní historický dům vzal za své v roce 1945 a tento roh na Rašínově nábřeží čekal 50 let na své doplnění. Interiéry objektu pak navrhla známá britská architekta českého původu Eva Jiřičná. Tančící dům má celkem devět podlaží, která jsou vertikálně rozdělena na dvě části. Budova na první pohled zaujme svým netradičním tvarem, díky čemuž je každé patro dispozičně zcela odlišné. Celková využitelná plocha je 2965 metrů čtverečních na šesti podlažích, v nejvyšším patře je restaurace o ploše 679 metrů čtverečních a v přízemí a v suterénu je konferenční středisko o rozloze 400 metrů čtverečních.Zanechat komentář