Zrušení superhrubé mzdy zvýší zdanění pronajímatelů a může způsobit růst nájmů

26 února, 2021
0 komentářů

Občanské sdružení majitelů domů v České republice (OSMD) vyjádřilo na konci loňského roku obavy před negativními dopady, které pronajímatelům způsobí zrušení superhrubé mzdy.

Zrušení superhrubé mzdy definitivně potvrzeno

Podle návrhu premiéra české vlády Andreje Babiše by zaměstnanci měli platit daň z příjmu ve výši 15 %. Pro výdělky nad 141 764 Kč měsíčně by se uplatňovala sazba daně 23 %. V této podobě bylo zrušení superhrubé mzdy definitivně potvrzeno, vyšlo ve Sbírce zákonů a platí od 1. ledna 2021.

Zaměstnanci ušetří, ale daň z ostatních příjmů fyzických osob vzroste

U ostatních příjmů fyzických osob, mezi které patří daň z pronájmu nebo z kapitálového majetku se sazba daně zvýší. Fakticky se tím se zvyšuje daňové zatížení pro lidi ze všech příjmových skupin

Méně zisku pro pronajímatele a vyšší nájemné pro nájemníky?

Proti navýšení daňové zátěže pronajímatelů se před schválením zrušení superhrubé mzdy ohradilo OSMD. Daňová zátěž by se pro pronajímatele mohla zvýšit v extrémních případech až o 40 %.  Podle OSMD toto razantní zvýšení zdanění způsobí pokles zájmu o investování do bytových domů a vyvolá tlak na růst nájemného. Negativní dopad pocítí jak pronajímatelé, tak nájemníci.

Majitelé nemovitostí v době ekonomické recese nájmy zvyšovat nechtějí

Velká většina pronajímatelů, kteří jsou členy OSMD reinvestuje část výnosu z nájemného do renovace nemovitostí. Změny způsobu zdanění, zvyšování daně z nemovitosti a rostoucí ceny stavebních prací a materiálů nutně způsobí zvýšení cen nájemného.

Majitelé nemovitostí, kteří jsou členy OSMD mají velice dobré vztahy se svými nájemníky. To se projevilo během první vlny pandemie, kdy se majitelé domů snažili s nájemníky domluvit a v rámci možností jim vycházeli vstříc co se týče pravidelnosti plateb nájemného, respektive jeho výše.

Může Vás zajímat:  Virtuální prohlídky jsou čím dál oblíbenější

Vyšší zdanění příjmů z pronájmu nepostihne jen velké hráče

Příjmy z pronájmů mají lidé z různých příjmových skupin. Vyšší zdanění nevyhnutelně dopadne i na lidi v nižších příjmových skupinách, kteří mají příjem z pronájmu například ze zděděných nemovitostí.

zdroj: hypoindex.cz

Zanechat komentář